Jihlavský magistrát jako organizace se dlouhodobě snaží předcházet vzniku odpadu. Svým přístupem inspiruje další instituce veřejné správy, firmy i veřejnost. Město klade velký důraz na osvětu a komunikaci s občany.
Zelené úřadování
Zelené úřadování zahrnuje pořizování zboží a služeb, které minimalizují nepříznivé dopady na životní prostředí. Patří sem například oboustranný tisk či přímo digitalizace dokumentů.
„Základním předpokladem je elektronizace maximálního množství dokumentů tak, aby nedocházelo k jejich zbytečnému tisknutí.Ze stejného důvodu minimalizujeme i množství tištěných materiálů. Na webu máme k dispozici v elektronické podobě mnoho materiálů, které na vyžádání umíme školám či jiným subjektům vytisknout, nečiníme tak však zbytečně. Stejně tak propagační materiály a předměty města vybíráme tak, aby se z nich obratem nestal nechtěný dar končící v odpadu,“ říká Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí Magistrátu města Jihlavy.
Voda bez obalu
Magistrát svým příkladným přístupem působí na jiné úřady, společnosti i jednotlivce. Jedna z nejsnazších cest, jak netvořit odpad, je využívání kohoutkové vody. Potvrzuje to i Katarína Ruschková: „Samozřejmostí je používání skleněných lahví, do nichž plníme kvalitní jihlavskou vodu místo nákupu balené vody v plastových lahvích.“
Magistrát tak nemusí řešit, kam dále s PET lahvemi. Voda z vodovodu je kvalitní a je neustále k dispozici.
Zelené nakupování
Téměř čtvrtinu hrubého domácího produktu v České republice tvoří nákupy v rámci veřejného sektoru. Jde tedy o velmi silnou nákupní sílu, jejíž vliv by měl být využit i v oblasti předcházení vzniku odpadu.
Zelené veřejné zakázky jsou již zakotveny v § 6 zákona č. 134/2016 Sb., kdy k zásadám zadávání veřejných zakázek patří environmentálně odpovědné hledisko.
„Množství vznikajícího odpadu se snažíme minimalizovat i při investičních akcích města například vyrovnanou bilancí hmot již při projektové přípravě staveb, je-li to možné,“ přibližuje Katarína Ruschková komplexnost prevence vzniku odpadu.
Projekty na předcházení vzniku odpadu v Jihlavě
„Kromě besed na úřadě, ve školách či jiných setkáních s veřejností se snažíme i o projekty, které konkrétně pomůžou předcházet vzniku odpadu. Inspiraci, rady a informace lze najít nastránkách města, kde jsou pohromadě i všechny ostatní informace týkající se odpadového hospodářství,“ uvádí vedoucí odboru životního prostředí.
Pro občany je důležité, aby potřebné informace nalezli pohodlně a najednou. Pro lepší orientaci zvolilo město jednotnou grafiku, kterou využívá vždy, když s občany komunikuje o odpadech.
Komunikace probíhá přes články v novinách, kde jsou občané informováni o aktuální problematice odpadového hospodářství. Dále je velký prostor věnován osvětě. Odpadům se věnuje i pravidelné okénko Víte, že… nebo dokonce komiks.
V rámci zero waste distribuuje město plakáty do škol, ovšem – omezeně a jen na vyžádání, aby nevznikal odpad. Kontakt s veřejností probíhá i prostřednictvím akcí jako jsou Dny Země, kulaté stoly, besedy, Rada seniorů, školy apod.
Veřejnost může dále komunikovat s městem prostřednictvím webu města, Facebooku, Instagramu nebo Youtube kanálu města.
Textilní sáčky a tašky
„Z jednotlivých projektů bych zmínila například šití textilních pytlíků na ovoce a zeleninu ze starých záclon odevzdaných veřejností, či textilních pytlíků na chléb a pečivo, na kterém jsme spolupracovali s neziskovými organizacemi, textilní průmyslovkou, či věznicí. Město má své textilní tašky s nápisem „moje taška nešustí“, upozorňující na nutnost nepoužívání igelitových tašek,“ vyjmenovává vedoucí odboru životního prostředí jednotlivé aktivity.
Kompostéry
„Předcházením vzniku odpadu je i distribuce dotovaných kompostérů, které rovněž odkloní bioodpad končící v hnědých, a v horším případě dokonce černých, popelnicích,“ upozorňuje Ruschková.
Jihlava nevyužívá plastové kompostéry, protože nechce podporovat zbytečné vytváření odpadu. Kompostéry jsou dřevěné a jsou vydávány občanům za poplatek 150 Kč. Město razí teorii, že služeb a produktů, které občan dostane zdarma, si veřejnost neváží.
Vratné kelímky
„Stejně tak na všech akcích města a jeho organizací jsou využívány vratné kelímky, které kromě minimalizace odpadu jsou i krásnou propagací tradičních akcí a turistických zajímavostí města,“ zdůrazňuje Katarína Ruschková.
Re-use
Re-use centrum je místo, kde lidé mohou zdarma odložit věci, které jsou funkční, ale pro majitelé již nepotřebné.
„Obyvatelům nejbližší a velmi hojně využívané je naše re-use centrum ve sběrném dvoře, které provozujeme již delší dobu. K němu ale letos po prázdninách přibyla i volně přístupná re-use skříň na největším jihlavském sídlišti. Nejenže je obyvateli využívaná, ale je i sama o sobě příkladem cirkulární ekonomiky, neb je sestavena z textilního kompozitu, tedy materiálu vyráběného z textilu a fólií odevzdaných do kontejnerů na tříděný odpad. Spolupracujeme i s Diakonií Broumov, jejíž pracovníci mají ve městě velkoobjemový kontejner, a navíc pravidelně 2× ročně zajišťují i sběr věcí do vagónu, na který si obyvatele už zvykli a vždy se takto podaří vybrat velké 10–15 tun věcí, které ještě poslouží, ale jinak by skončily v odpadu,“ doplňuje Ruschková.
Pokud už odpad vznikne, musí být důkladně vytříděn
Třídění odpadů je nutné z ekologického i ekonomického pohledu (zvláště s ohledem na blížící se změny poplatků za skládkování). „Naší snahou je žít tak, abychom množství vznikajícího odpadu minimalizovali a musí-li už nějaký vzniknout, snažíme se poskytnout lidem podmínky k tomu, aby ho mohli vytřídit. Díky třídící lince, kterou v Jihlavě máme, pak věříme, že maximum vytříděného odpadu najde i další využití,“ uzavírá Katarína Ruschková.
Máte dotazy k danému tématu? Můžete se obrátit na odborníky prostřednictvím naší Poradny:
Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
Komentáře