Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Nesprávně zlikvidované odpady jsou na skládkách časovanou bombou

| autor: Hana Tomášková0

CELIO_Bezp.radaUsteckehokraje2.jpg
zdroj: Z galerie BRÚK - foto Skládkový komplex CELIO, a. s.

ČIŽP provedla 27. července 2021 kontrolu skládkového komplexu CELIO a.s. se zaměřením na provoz skládky nebezpečných odpadů. V prostoru aktivní části tělesa skládky byly nalezeny sudy s obsahem různě viskózních styrenových smol, což je odpad, který se na skládku ukládat nesmí.

Co jsou styrenové smoly

Styrenové smoly vznikaly jako zbytkový odpad při destilaci surového styrenu. Kvalita těchto odpadů je velmi proměnlivá a kolísá podle stupně oddestilování styrenu a přidání různých stabilizátů a ředidel. Tyto odpady se zpravidla vykazují velmi vysokou výhřevností. Styrenové smoly přitom v krátkodobém horizontu reagují na intenzivnější sluneční svit, respektive teplo.*

V případě, že by došlo k zahoření skládky, představují uzavřené sudy se styrenovými smolami velké nebezpečí. Velmi pravděpodobně by došlo k explozi a podstatné je rovněž riziko, že by vlivem požáru došlo k prohoření těsnící folie skládky a následnému úniku nebezpečných látek do okolí.

Opatření, která v souvislosti se zjištěnou situací přijal Ústecký kraj

Česká inspekce životního prostředí vydala 10. srpna 2021 rozhodnutí o omezení provozu skládky nebezpečného odpadu a realizaci nezbytných opatření vedoucích k zajištění bezpečnosti provozu a omezení příjmu odpadu do zařízení. Informovala rovněž krajský úřad a ten následně omezil v zájmu snížení rizika požáru mimořádným opatřením na nezbytné minimum rovněž aktivní plochu sousedící skládky komunálního odpadu.

„Krajský úřad zároveň oznámil provozovateli zahájení přezkumu závazných podmínek integrovaného povolení u technické jednotky skládka S-NO a vyžádal si ve zkrácené lhůtě rozsáhlou sadu údajů, dokumentů a dat týkajících se jejího provozu v letech 2019-2021. Cílem přezkumu je získat co nejrychleji podklad pro rozhodnutí o způsobu řešení vzniklé situace ve formě určité analýzy rizika,“ informuje o opatřeních Martin Volf z Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Jak bude naloženo s nesprávně uloženým nebezpečným odpadem

„To záleží na výsledku zahájeného šetření, jehož součástí bude i podrobné hodnocení množství, vlastností a situace aktuálně uloženého odpadu. V součinnosti s Českou inspekcí životního prostředí se budeme snažit získat co nejúplnější podklady pro volbu optimálního opatření k nápravě, které bude provozovateli uloženo správním rozhodnutím podle zákona o integrované prevenci,“ sděluje Martin Volf.

Další kontroly ve skládkovém komplexu CELIO

„Po důkladném vyhodnocení všech vyžádaných podkladů bude přezkum pokračovat šetřením v terénu a dobu jeho trvání teď nelze předjímat. Přezkum se týká zatím pouze technické jednotky skládka S-NO, nelze však vyloučit, že bude později rozšířen i na další součásti zařízení „Skládkový komplex Celio, a. s.,“ uzavírá Martin Volf.


*Zdroj: Projektová dokumentace sanačních prací zakázky „Opatření vedoucí k nápravě starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací skládky Nelahozeves a.s. Kaučuk společnosti UNIPETROL a.s.“

Související:

Skládky často hoří. Přitom zde končí i odpad, který sem vůbec nepatří

Bezpečnostní rada Ústeckého kraje se zabývala situací ve Skládkovém komplexu CELIO, a. s., na Mostecku

CELIO_Bezp.radaUsteckehokraje3.jpg
CELIO/ Bezpečnostní rada Ústeckého kraje archiv

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj