Co Vás přimělo k otevření bezobalového obchodu?
S manželem jsme vždy měli rádi přírodu. Zároveň jsme si oba přáli dělat v životě něco, v čem vidíme smysl.
Během svého pracovního života jsme se snažili pomáhat v neziskových organizacích, ať již jako dobrovolníci nebo přispěvovatelé. Stále nám ale připadalo, že se zapojujeme málo. Když jsme objevili bezobalový obchod, začali jsme tam pozvolna nakupovat. Stále více jsme se zajímali o nakupování bez obalu a brzy pro nás bylo málo i to. Po dlouhém zvažování a kalkulování jsme se rozhodli pro otevření bezobalového obchodu u nás na Praze 13.
Načasování mohlo být určitě lepší. Právě v té době jsem byla těhotná s druhou dcerkou. Bylo to náročné, ale přesto jsme rádi, že jsme se touto cestou vydali.
Jak těžké je vyhovět náročným hygienickým předpisům?
Co se týká základních předpisů, tam se s žádnými velkými problémy nepotýkáme. Vše jsme museli mít pečlivě promyšlené už od začátku. Dodržujeme platné předpisy podobně jako restaurace, masny, lahůdkářství atd.
Nejnáročnější pro nás byla rekonstrukce prostoru bývalé herny do dnešní podoby prodejny. Rekonstrukce se protáhla a místo září jsme nakonec otvírali až v listopadu. To nebyl dobrý čas pro rozjezd nové prodejny.
Co byste poradili lidem, kteří chtějí začít nakupovat bezobalově?
Určitě bychom jim poradili, ať do toho nejdou po hlavě, ale začnou malými krůčky. Nejjednodušší je začít nakupovat zeleninu, ovoce a pečivo do svých vlastních tašek či látkových sáčků. Nebo mohou jako já dávat ovoce a zeleninu přímo do korby kočárku. Postupně začnou svůj bezobalový přístup rozšiřovat, hledat alternativy za potraviny balené v plastu, nakupovat v bezobalových prodejnách do přinesených nádob a sáčků.
Důležité je potom i plánování nákupů, aby se to pro ně stalo co nejjednodušší. Postupně se takový způsob nakupování stane tak samozřejmým, že už si to člověk jinak nedokáže ani představit. K nákupu mu přibude navíc ještě dobrý pocit z toho, že přispívá k omezení odpadu.
Je bezobalové nakupování dražší ve srovnání s běžným zbožím třeba v supermarketu? Jak se liší skladba nabízeného zboží?
Bezobalové nakupování není dražší, pokud porovnáváte zboží se stejně kvalitním zbožím v obalu. Záleží na skladbě nákupního košíku. Pravdou je, že bezobalové obchody (alespoň ty, co známe) se snaží mít zboží kvalitní a udržitelné, např. potraviny většinou lokální či alespoň v bio kvalitě.
Pokud tedy srovnáváte pouze některé potraviny s nejlevnější alternativou ze supermarketu, pak je samozřejmě zboží dražší. Ale jedná se o úplně jiné zboží, které navíc pravděpodobně obsahuje pesticidy.
Ve srovnání se zdravými výživami či některými specializovanými obchody se snažíme držet cenu níže. Chceme, aby tyto produkty přestaly být vnímány jak luxus a byly dostupné širší veřejnosti.
Navíc ve chvíli, kdy začnete nakupovat bezobalově téměř vše, začnete o nakupování přemýšlet v širších souvislostech. Přestáváte utrácet za výrobky, které nepotřebujete. Např. na drogerii lze značně ušetřit používáním pouze základních surovin: ocet, soda, perkarbonát.
Jak je na tom Česká republika v porovnání se zahraničím co se týká bezobalového nakupování?
Máme se ještě co učit. Za dobu, co jsme připravovali náš obchod, vzniklo několik desítek dalších bezobalových prodejen. V současné době jich je v České republice přes 60, takže si myslíme, že ve srovnání se zahraničím obecně jsme na tom dobře. Na druhou stranu pozorujeme, že především cizinci, kteří k nám zavítají např. z Německa, Rakouska, už koncept znají a je u nich rozšířenější. Velkou inspirací je pro nás Austrálie, kde koncept minimalizace odpadu už přebírají i větší firmy.
Foto: Adéla Bachtíková
Máte dotazy či připomínky?
vaše názory nás zajímají.
Tento portál tvoříme společně.
Komentáře