Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Ne všichni dostatečně třídí odpady, ukázala analýza v Žamberku

| zdroj: Žamberk0

Image
zdroj: zamberk.cz

Koncem srpna 2024 proběhla v areálu společnosti EKOLA České Libchavy s.r.o. analýza skladby směsného komunální odpadu svezeného ze Žamberka. Rozbor odpadů byl realizován na vzorku o hmotnosti 403 kg odebraného z právě svezených nádob z různých lokalit města.

Skladba byla zjišťována metodou sítové analýzy a ručního dotřiďování do předem stanovených látkových skupin. Výsledky skladby směsného komunálního odpadu zjištěné v rámci fyzické hmotností analýzy prezentuje tabulka a graf.

Analýza ukázala, že největší mezery jsou v třídění plastů (23 % hmotnosti vzorku), biologicky rozložitelných odpadů (13,7 %, z toho 10,4 % tvoří zahradní zeleň a 3,3 % gastroodpad), papíru (5,2 %) a textilu (4,1 %). Směsný komunální odpad zahrnující nadsítnou i podsítnou frakci odpadu tvořil pouze 47,5 % a vytříditelné složky odpadu tvořily 52,5 % hmotnosti vzorku. Z toho vyplývá, že více než polovinu odpadů končících v nádobách na směsný komunální odpad ještě můžeme vytřídit.

Rozborem bylo potvrzeno, že ne všichni dostatečně třídí své odpady, přestože nám to ukládá zákon o odpadech. Třídění má smysl a pozitivně se odráží na nákladech města za odpadové hospodářství. Neboť za každý obalový materiál, který poskytneme k recyklaci či k jinému využití, město dostane nemalé finanční odměny od autorizované obalové společnosti EKO-KOM. Pokud budeme třídit poctivěji, promítne se to i do poplatků za odpady.

S blížícím se koncem skládkování stoupají náklady na uložení odpadů na skládkách. V letošním roce platíme za uložení odpadu na skládku dílčí základ poplatku 500 Kč za tunu, ale pouze do hmotnosti 170 kg na jednoho obyvatele za rok. Množství, které vyprodukujeme nad tuto hmotnost, bude za 1.250 Kč za tunu. Pro porovnání statistika za rok 2023 vykázala 192 kg směsného a objemného skládkovaného odpadu na jednoho občana Žamberka.

V roce 2025 se limit pro třídicí slevu snižuje na 160 kg skládkovaného odpadu na obyvatele za rok. Do tohoto limitu bude dílčí poplatek zase 500 Kč za tunu. Co bude nad limit, bude stát již 1.500 Kč za tunu odpadu. Výše uvedená čísla jsou pouze dílčím poplatkem Státnímu fondu životního prostředí České republiky, který můžeme ovlivnit důslednějším tříděním. Další neovlivnitelné náklady činí poplatek za svoz, poplatek za rekultivaci skládky a poplatek za uložení odpadu na skládku společnosti EKOLA České Libchavy s.r.o., které v součtu přesahují částku 2.000 Kč za tunu. Proto třiďte odpad, má to smysl (nejen ekonomický).

Bez názvu

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj