Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Na malé výtopny dopadnou povolenky. Zachovat cenu tepla pro zákazníky pomůže Zelené teplárenství

| zdroj: Orgrez, a.s.0

Rychnov nad Kněžnou
zdroj: Výtopna Rychlov nad Kněžnou/Orgrez ECO, s.r.o.

Od roku 2027 začnou platit povolenky i pro zdroje s výkonem pod 20 MW. To znamená, že se systém bude týkat i menších a malých výtopen, regionálních tepláren a dalších menších zdrojů. Povolenky nezanedbatelně zatíží jejich ekonomiku a samozřejmě zvýší i cenu tepla pro koncové zákazníky.

S Janem Hanusem, generálním ředitelem ORGREZ ECO, jsme mluvili o Zeleném teplárenství, které díky propojení současných konvenčních zdrojů s obnovitelnými zdroji a důrazu na krátkodobou akumulaci tepla snižuje uhlíkovou stopu o desítky procent, a tím i dopad emisních povolenek na ceny tepla.

Komu všemu systém EU ETS zdraží výrobu?

Odstranění limitu 20 MW se dotkne menších tepláren, ale i širokého počtu průmyslových podniků jako jsou například cukrovary, lakovny, sušárny a podobně. Menší města a obce a jejich tepelná energetika dosud, někdy i účelově, vyráběla pod hranicí EU ETS, tedy pod 20 MW. Rok 2027 ale bude znamenat nezanedbatelné zdražení, a proto je nutné snížit jejich uhlíkovou stopu. Méně emisí znamená platit méně za povolenky.

image004
Jan Hanus, generální ředitel ORGREZ ECO s.r.o.

Jak redukce emisí tepláren a výtopen dosahujete?

Zelené teplárenství je o efektivním využití moderních zdrojů při zachování stability a bezpečnosti provozu. Skupina ORGREZ provede posouzení teplárny, či výtopny, vyhodnotí její ekonomiku, spotřebu a zbývající životnost a podle této analýzy doplní nebo nahradí konvenční zdroje moderními zdroji pracujícími také s elektrickou energií tak, aby se vzájemně co nejlépe doplňovaly. Vhodná kombinace zdrojů umožní stabilitu i za nejméně příznivých podmínek, umožní využívat cenových výkyvů ve prospěch ekonomiky a současně zajistí, aby zdroj využíval v co největší možné míře obnovitelné zdroje.

Není tato kombinace zdrojů ale náročná pro provozování?

Nad provozem technologie stojí řídící systém zdrojů, ideálně postavený na základech již zavedeného řízení. Ten zajistí stabilitu a nenáročnost obsluhy provozu. Nadstavbou je komunikace s prediktivním řízením na vlastním cloudu, který ORGREZ původně vyvinul pro podpůrné služby výkonové rovnováhy. Software v každém okamžiku vyhodnocuje, zda je výhodnější na spotovém trhu elektřinu nakoupit, nebo prodat, zda začít spalovat plyn, kdy je výhodnější teplo akumulovat a kdy naopak z akumulace vybíjet, zkrátka online plánujeme provoz. K tomu je však v první řadě nutná správně navržená kombinace technologií. Základním stavebním kamenem je flexibilita teplárny – schopnost pružně reagovat na trh s elektrickou energií a díky cloudovému řešení řídit, kdy a jak energii spotřebovávat a kdy vyrábět. Tímto přístupem lze ušetřit jak nemalé finanční prostředky, tak emise.

Jak k té optimální kombinaci zdrojů dojdete?

V prvopočátku je nutné, aby se analyzoval stav teplárny před modernizací. Následuje identifikace možných řešení, návrh variant a společný výběr vhodného řešení s klientem. Při vypracování je také vhodné ověřit možnosti poskytnutí dotace. Energetika je kritickým odvětvím dekarbonizace a dotační podpora je zde pro urychlení modernizace efektivní. Následuje vyhotovení dokumentace pro stavební řízení, vypracování žádostí o dotace, dodávka technologií a jejich zařazení do systému teplárny, vybudování klíčového rozhraní pro PLC a úprava řídícího systému, který bude propojen se softwarovým řízením. Řídící systém vyhodnocuje dle aktuální situace pokyny, který zdroj má právě vyrábět, který má stát, nebo třeba který je nutné odstavit, kdy nabíjet či vybíjet akumulaci.

Celé zařízení pak hlídá zmíněný Centrální cloud?

Ano. Jeho hlavní funkcí je hlídat pohyby cen energií na trhu, jak se bude vyvíjet počasí, kolik bude vyrábět v následujícím čase fotovoltaika, jak se vyvíjí dodávky a ceny plynu a pak na to reagovat vhodným poskládáním zdrojů v daném okamžiku. Co se týče přípravy podobných projektů, máme velké zkušenosti z více jak 65leté praxe v zavádění principů udržitelného provozování energetiky. Dosud jsme realizovali větší stavby a celky, nyní jde o menší energetické bloky, ale pravidla jsou stejná.

Máte se Zeleným teplárenstvím už nějaké ověřené výsledky z praxe?

Příkladem může být realizace v Rychnově nad Kněžnou. Tamní výtopna je malá, plynová, o výkonu 0,88 MW. Posouzení teplárny odkrylo řešení v podobě instalace fotovoltaiky, průmyslového tepelného čerpadla, elektrokotle a akumulace za současného zachování plynových kotlů. Kombinací těchto zdrojů jsme docílili předpokládané snížení uhlíkové stopy výtopny o 42 %. Plynový kotel, který jsme zachovali, slouží jako záloha na zimní měsíce. V momentě, kdy jsme narazili na limity distribuční soustavy, která nás nepustila přes 100 kWp, jsme byli nuceni výkon zdrojů stáhnout a dostali jsme se ve finále na 35 % snížení uhlíkové stopy. Důležité je zmínit, že jsme se vešli finančně, nedošlo ke zdražení ceny tepla a to jsme tehdy nekalkulovali s emisními povolenkami. V roce 2027 tak finanční efektivita tohoto projektu bude ještě větší.

Jaká je časová náročnost takové modernizace?

U menších lokálních výtopen na realizaci potřebujeme 12 až 24 měsíců, u větších projektů 18 až 36 měsíců včetně dokumentace, zajištění stavebního povolení a realizace projektu. To je, jak z pohledu časové náročnosti, potřebných investic, tak dlouhodobých přínosů, opravdu velmi efektivní řešení, a na rok 2027 tak naše zákazníky stíháme připravit. Přechod na udržitelnější, moderní teplárenství navíc umíme zajistit na klíč, aniž by města a obce měly s projektováním, instalací či následným provozováním zdrojů starosti.

Představil jste ekologizaci teplárenství. Na jaké další služby se ORGREZ ECO zaměřuje?

Městům, obcím i společnostem dále pomáháme s plány dekarbonizace, energetických systémů, projekty komunitní energetiky, odpadového hospodářství či službami environmentálního hodnocení. Větším firmám poté s pragmatickým vyhodnocením ESG ve smyslu přínosu pro samotnou firmu, její rozvoj a konkurenceschopnost, nikoliv ve formátu administrativní zátěže. Zkrátka pomáháme k udržitelnému podnikání, které chápeme jako dosažení rovnováhy tří E: ekonomiky, ekologie a efektivity. Navrhujeme strategie a projekty, které jsou založené na datech, jsou ekologicky šetrné a zároveň ekonomicky i technicky smysluplné.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj