Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Na klimatickou změnu je klíčové se připravit, říká ministr Hladík

| zdroj: MŽP ČR0

aktuality
zdroj: MŽP ČR

Nejnovější hodnotící zprávyMezivládního panelu pro změnu klimatu(IPCC) potvrzují dlouho známé skutečnosti o prohlubujících se dopadech změny klimatu nejen ve světě, ale i ve střední Evropě, včetně území České republiky.

O dopadech klimatické změny hovořil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s ředitelem ČHMÚ Markem Riederem a klimatologem Radimem Tolaszem.

„Je dobře, že dnes už nevedeme debatu o tom, zda klimatická změna existuje, ale vedeme debatu o tom, jak nejlépe naši přírodu této změně uzpůsobit, aby tu zůstala i pro další generace. Klimatická změna není jen o tom, že tají ledovce. Pociťujeme ji my všichni, obzvlášť tento týden, kdy opět udeřila vedra a vydatné bouřky,“ řekl na úvod ministr Petr Hladík a pokračoval: „Proto děláme tolik aktivit na snižování emisí skleníkových plynů a adaptační opatření. Příroda nepočká a každý program, podpora má teď smysl. Zároveň říkám, a jako politik to beru jako svůj úkol, že tato změna musí být postupná, citlivá a sociální, nebo nebude vůbec,“ doplnil Petr Hladík s tím, že aktuálně Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo průmyslu a obchodu pracují na Národním energeticko-klimatickém plánu, který je jedním z dokumentů, který pomůže České republice se na změny připravit.

Měnící se klima staví nové výzvy i před Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zejména poskytovat spolehlivější a dostupnější informace o častěji se vyskytujících extrémních hydrometeorologických jevech pro krizové řízení a pro veřejnost, měřením a pozorováním spolehlivě detekovat jevy a změny probíhající v atmosféře. „Na ČHMÚ máme možnost klimatickou změnu nejen pozorovat a měřit, ale přímo se nás dotýká. Neustále přibývá extrémních jevů počasí, ať už to jsou silné bouře nebo přívalové povodně, což poměrně stěžuje práci našim předpovědním pracovištím. Předpovídání těchto jevů bylo v minulosti snazší, protože frekvence výskytu extrémních jevů počasí nebyla tak vysoká. Tímto bych rád svým kolegům poděkoval za to, že se nám daří udržovat přesnost předpovědí a udržovat kvalitu výstrah, které jsou pro obyvatele České republiky klíčové,“ uvedl ředitel ČHMÚ Mark Rieder.

„Předpověď povodní a vichřic, příprava reakcí na déletrvající sucho a delší horké vlny, včetně zvýšeného nebezpečí přírodních požárů, jsou v podmínkách měnícího se klimatu složitější než ještě před deseti nebo dvaceti lety. Projekce IPCC ukazují, že postupný růst průměrné teploty v atmosféře bude pokračovat, změny srážkových úhrnů jsou však pro střední Evropu stále nejednoznačné. I proto připravujeme v rámci projektu PERUN nové scénáře změny klimatu pro další desetiletí, abychom měli čas se na probíhající změny lépe připravovat,“ uvedl Radim Tolasz, klimatolog ČHMÚ a český zástupce v IPCC s tím, že všechny Hodnotící zprávy šestého cyklu IPCC jsou k dispozici na webu ipcc.ch, české překlady jednotlivých shrnutí pro politické představitele na webu ČHMÚ.

ČHMÚ: Počasí, voda a ovzduší rok 2022

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj