Při výběru domovní čistírny odpadních vod se přihlíží mimo jiné ke způsobu nakládání s přečištěnou vodou. Nejčastěji jsou tak voleny čistírny, které umožňují používání přečištěné vody na zálivku. Další volbou je pak vypouštění do jednotné kanalizace, vypouštění do povrchových vod či vsakování do půdy.
Povolení k vypouštění odpadních vod
„Odpadní vody čištěné v domovní čistírně odpadních vod je možné zneškodnit pouze vypuštěním do vod povrchových nebo podzemních, a to výlučně na základě povolení k nakládání s vodami vydanými vodoprávním úřadem, ať již samostatně nebo společně se stavebním povolením,“ uvádí Petr Opluštil z advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS a dodává: „Vlastník domovní čistírny odpadních vod při vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních je povinen zajišťovat jejich zneškodňování v souladu s podmínkami stanovenými v povolení k jejich vypouštění. Při stanovování těchto podmínek je vodoprávní úřad povinen přihlížet k nejlepším dostupným technologiím v oblasti zneškodňování odpadních vod.“
Na co si dát pozor, pokud zvažujete koupi domovní čistírny odpadních vod
- Celoroční využití objektu, kde je DČOV instalována – bakterie, které zabezpečují čištění vody, je třeba pravidelně „živit“ – v případě, že členové domácnosti na delší dobu odcestují, vzniká problém
- Přísun odpadních vod by měl být rovnoměrný – pozor na nárazové velké dávky
- Potřebná kapacita DČOV – je nutno pečlivě zvážit i s ohledem na budoucnost, kolik osob bude čistírnu využívat
- Pozor na chemikálie, agresivní prací a čistící prostředky i na použité kuchyňské tuky a oleje – do odpadních vod v rámci provozu běžné domovní čistírny odpadních vod tyto složky nepatří
- Čistírna pro domácnost není totéž co čistírna pro byznys – podnikatelé by se měli poradit u odborníků - například u ubytovacích zařízení je třeba dobře odhadnout kapacitu, u provozoven, které pracují s chemikáliemi (například kadeřnictví), je zase nutné řešit vhodné čištění odpadních vod od nebezpečných látek
- Stavba svépomocí – pokud jste se rozhodli pro samostatnou realizaci, zvažte rovněž velikost DČOV
- Provozní náklady – ovlivní je i spotřeba elektřiny
- Údržba DČOV – neexistuje čistírna odpadních vod, která by byla zcela bezúdržbová. Vždy musíte provádět pravidelné kontroly, čištění filtrů a odčerpávání kalu.
Obce
Obce mohou žádat o dotaci na podporu realizace Soustavy individuálních čistíren odpadních vod v podobě DČOV do kapacity 50 EO pro budovy využívané k trvalému rodinnému bydlení (zejména rodinné a bytové domy) a pro budovy ve vlastnictví dané obce, a to v oblastech, kde není z technického či ekonomického hlediska možné připojit nemovitosti ke stokové síti zakončené ČOV.
Příjem žádostí bude ukončen do 31. 12. 2023, v případě vyčerpání alokace tak nastane dříve. Ukončení realizace podpořených projektů: do 31. 12. 2026.
Elektronicky prostřednictvím Agendového informačního systému SFŽP (AIS SFŽP) z internetových stránek: zadosti.sfzp.cz.
Zdroj: Petr Opluštil, Zakra, NPŽP
Komentáře