Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Modro-zelená infrastruktura v Kampusu Hybernská zlepší klima

| zdroj: Praha0

money-2724241_640
zdroj: pixabay

Pražští radní v pondělí schválili žádost o podporu na investiční akci Modro-zelená infrastruktura v Kampusu Hybernská. Cílem plánované revitalizace vnitrobloku je zachytávat srážkovou vodu ze střech objektů a akumulovat ji pro další využití. Zároveň se zatraktivní také prostor kampusu se zachováním jeho edukačního potenciálu. Předpokládané náklady činí téměř 30 milionů korun a z poloviny budou hrazeny z programů Ministerstva pro místní rozvoj ČR, polovinu zaplatí hlavní město z vlastních zdrojů.

Vnitroblok na adrese Hybernská 4 slouží široké veřejnosti pro účely nekomerčních kulturně-kreativních akcí a akcí komunitního charakteru. Nyní se díky inovativnímu přístupu k transformaci městského prostředí může stát předním příkladem integrace moderních ekologických technologií a principů udržitelnosti v městském plánování a designu.

„Každé místo v centru města, které dokážeme ozelenit a zpříjemnit pro Pražany v horkých letních měsících, má pro mě nevyčíslitelnou cenu. Jako Praha jsme se zavázali k plnění klimatického plánu a jsem ráda, že můžeme inspirovat městské části, že i v úplném centru města lze podnikat funkční kroky ke zlepšení městského mikroklimatu,“ říká náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková. 

„Jsem rád, že další z našich objektů bude moci využít dotačních prostředků v rámci modrozelené infrastruktury na lepší hospodaření s vodou. Rekonstruovány tak budou i historické rozvody a kanalizace v rozsáhlém souboru objektů Kampusu v Hybernské,“ říká Zdeněk Kovářík, radní pro oblast financí, rozpočtu, fondů a podpory podnikání.

Plánovaný projekt kombinuje prvky jako zelené střechy, vertikální zahrady a systémy pro zachycení a využití dešťové vody. Tyto komponenty esteticky obohacují kampus a aktivně přispívají ke zlepšení městského mikroklimatu, zvýšení biodiverzity a tvorbě zdravějšího a udržitelnějšího životního prostředí. Zlepší se též estetika a vizuální vzhled areálu a pohoda jeho návštěvníků. V neposlední řadě tento model poslouží jako inspirace pro podobné projekty. Význam projektu přesahuje estetické a ekologické přínosy, jde o klíčový prvek v boji proti urbanistickým problémům, jako jsou tepelné ostrovy, povodně a eroze půdy. Akumulační prostor o objemu 35 m3 dokáže hospodařit s vodou na dalších 28 dní bez srážek.  V případě přívalových srážek trvajících 6 hodin (5letý déšť) je díky retenčním nádržím o objemu 81,5 m3 zabezpečen regulovaný odtok přebytečné vody.

Předpokládané celkové investiční náklady na akci Modro-zelená infrastruktura v Kampusu Hybernská činí 29 846 301 Kč bez DPH. Náklady si z poloviny hradí hlavní město z vlastních zdrojů, druhá polovina je financovaná Ministerstvem pro místní rozvoj ČR z Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj