Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo seznam schválených a neschválených žádostí o dotaci na přípravu malých projektů v souladu s digitálními a zelenými cíli EU. Peníze půjdou například na projektové dokumentace, studie proveditelnosti nebo architektonické a urbanistické soutěže pro realizaci zdravotnických zařízení, protizáplavových opatření, dobíjecích stanic nebo třeba cyklostezek.
„Z komunikace s územními partnery víme, že hlavně pro menší obce je obtížné ze svých rozpočtů financovat nejen samotné projekty, ale už jen jejich přípravu. Potýkají se i s nedostatkem odborníků nebo know-how – v tomto směru jim může pomoci i Koordinační a kompetenční centrum SFPI,” uvedl ředitel Odboru správy programů MMR Richard Nikischer a dodal: „Teď finančně podpoříme přípravu dalších 140 projektů, které po realizaci významně zkvalitní život v regionech.“
Výzva byla otevřena k přípravě malých projektů nabízejících chytrá řešení pro udržitelnou dopravu a snižování emisí nebo posílení odolnosti krajiny včetně budování vodárenských soustav a mokřadů. O podporu se mohly ucházet také projekty pro řešení vln veder, sucha, záplav a špatné kvality ovzduší nebo ekologických zátěží, a to i díky využití digitálních, informačních a komunikačních technologií. Stranou nezůstaly ani projekty výstavby nebo rekonstrukce škol, zařízení poskytujících zdravotnické a sociální služby nebo projekty bytových domů.
Nejčastější podpořenou aktivitou je pořízení projektové dokumentace. Finanční prostředky mohou být dále využity na soutěžní dokumentace pro realizaci staveb, studie proveditelnosti, stavebně technologického řešení, realizaci architektonické a urbanistické soutěže nebo přípravu smluv typu Design and Build, PPP a EPC. Úspěšní žadatelé mohou připravit projekty až do fáze vyhlášení soutěže na zhotovitele, dotace může pokrýt až 100 % způsobilých skutečně vynaložených nákladů.
O výzvu byl enormní zájem. Už v polovině března byl ukončen příjem žádostí původně plánovaný až na závěr listopadu, když celkový požadovaný objem finančních prostředků přesáhl 831 milionů korun, tedy více než 277 % alokace výzvy. Ta byla ve výši 300 milionů korun rozdělených do tzv. krajských obálek. Celkem bylo podáno 388 žádostí – nejvíce ze Středočeského (62), Olomouckého (51) a Jihomoravského (45) kraje, nejméně pak z Libereckého (6), Pardubického (13) a Jihočeského (15). Mezi 140 úspěšných projektů se rozdělilo 299 855 000 korun, nejvyšší dotace je ve výši 7 500 000 a nejnižší 300 000 korun. Vyhodnocení najdete na webových stránkách.
Výzva byla vyhlášena z Národního plánu obnovy v rámci komponenty 4.1: Systémová podpora veřejných investic, subkomponenty 4.1.3: Finanční podpora přípravy projektů souladných s cíli EU.
Komentáře