Mladá Boleslav připravuje založení energetického společenství

| zdroj: Mladá Boleslav0

KLG_0407_Mladá_Boleslav
zdroj: wikimedia.org

Statutární město Mladá Boleslav připravuje založení energetického společenství, které je nezbytné k realizaci projektu komunitní energetiky. Energetické společenství ve formě družstva by mělo vzniknout ještě tento rok. Jak zmínil náměstek primátora Petr Servus, město na projekt „Energetické společenství města Mladá Boleslav“, který je spolufinancován z Národního plánu obnovy prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR, již vyjednalo potřebné finance.

„Součástí energetického společenství bude i letos založená Městská společnost pro obnovitelné zdroje a energetiku. V první fází zapojíme městské budovy, ale zároveň chceme být otevření i pro subjekty z řad podnikatelských subjektů ve městě a především občanů. To je hlavní důvod, proč tyto kroky děláme - chceme lidem snížit náklady na elektřinu,“ řekl náměstek primátora Petr Servus.Co se týče umístění fotovoltaických panelů na městských objektech, město jimi letos osadí Městský bazén, ZŠ Debř a 6. ZŠ Mladá Boleslav. Celý proces bohužel neusnadňuje současný stav digitalizace stavebního řízení, ale i tak by fotovoltaiky měly být nainstalované ještě v tomto kalendářním roce.

„Již jsme také pořídili centrální systém, který bude mozkem celého řízení naší komunitní energetiky. Městu bude poskytovat data o aktuálním stavu a řídit přerozdělování energie tak, aby například nedocházelo k nepovoleným přetokům do sítě,“ upřesnil náměstek Servus.

Vstup do energetického společenství bude regulovaný tak, aby na jedné straně bylo kde vyrábět elektrickou energii a na druhé straně byla zajištěna její spotřeba. Výsledkem bude úspora nákladů za elektřinu pro všechny, kdo do energetického družstva vstoupí. Město pro své obyvatele chystá prostřednictvím energetického družstva podporu.

Dotace z Národního plánu obnovy prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR činí 585 000 Kč, což je 90 procent způsobilých výdajů ve výši 650 000 Kč. Z těchto prostředků se budou financovat zejména přípravné aktivity předcházející vlastnímu založení energetického společenství.