Ministrových mystifikací veřejnosti a starostů s cílem prosadit zálohování už bylo dost

| autor: Redakce| zdroj: SMO ČR1

water-glass-pet-drink-bottle-blue-1144073-pxhere.com
zdroj: PxHere

Koncem července rozeslal ministr životního prostředí Hladík všem obcím dopis, v kterém shrnul důvody nezbytného zavedení povinnosti zálohovat. Apeloval v něm na snížení ekonomické zátěže pro obce a dalšími důvody. Ty označila předsedkyně Komise životního prostředí Předsednictva svazu měst a obcí ČR Olga Dočkalová ve svém prohlášení za nepravdy a mystifikace.

Prohlášení v úvodu upozorňuje na to, že reaguje na ministrův dopis všem starostům obcí ČR z 28. července s tím, že „Mystifikace veřejnosti a Vás starostů v přímém přenosu přes média i přes dopisy už bylo dost.“

Jako nepravdu označila ministrův důvod pro zavedení povinného zálohování hrozbu nesplnění cíle sběru plechových obalů od nápojů v roce 2026. „Není to pravda. ČR má vyjednanou výjimku s Evropskou komisí na hliník do roku 2035,“ uvádí v prohlášení předsedkyně Komise životního prostředí Předsednictva SMO ČR.

V další části Prohlášení dává na pravou míru mystifikaci ministra o tom, že si zavedením povinných záloh obce a města ekonomicky polepší a na závěr vyvrací starostům neustále podsouvanou informaci, že zavedení záloh bude znamenat splnění všech cílů sběru a recyklace obalů v komunálním odpadu.

Prohlášení v celém znění si můžete přečíst ZDE.