V areálu pobočky ČHMÚ Brno se kvalita ovzduší monitoruje již desítky let, v současné době je zde však umístěn pouze vzorkovač, který v denním kroku zaznamenává koncentrace prachových částic PM10. Brno-Kroftova je dopravní lokalita v těsné blízkosti přiléhající komunikace, ulice Kroftovy.
V rámci projektového měření pro identifikaci zdrojů znečišťování ovzduší byla původně zvolena lokalita Brno-Koliště, bohužel vzhledem k organizačním problémům se zajištěním pozemku a přípojky elektřiny, což bylo také ovlivněno nouzovým stavem v ČR, byla nakonec vybrána tato alternativní lokalita.
Měření zde probíhá od čtvrtka 14. 5. a bude trvat až do 10. 8. Následně bude provedena další kampaň v topné sezóně se začátkem na přelomu podzimu a zimy tohoto roku.
Rozsah měření je velmi komplexní a jedinečný, v areálu se nyní kromě stacionárního vzorkovače, který zde měří rutinně, nachází pět totožných vzorkovačů, dále jeden nízkoobjemový na vzorkování pro analýzu skenovacím elektronovým mikroskopem a před vchodem ještě kompletně vybavený měřící vozík, který monitoruje řadu znečišťujících látek kontinuálně v 10minutovém kroku. Meteorologické parametry, které je vozík také schopný měřit, vozíkem nesledujeme, jelikož je přímo v areálu ČHMÚ Brno profesionální meteorologická stanice oddělení meteorologie a klimatologie, ze které můžeme použít data.
Přehled některých z monitorovaných látek:
- suspendované (prachové) částice PM10
- suspendované (prachové) částice PM2,5
- suspendované (prachové) částice PM1
- početní koncentrace částic ve více než 60 velikostních frakcích
- oxid dusičitý (NO2)
- oxid dusnatý (NO)
- oxidy dusíku (NOx)
- oxid uhelnatý (CO)
- oxid siřičitý (SO2)
- přízemní ozon (O3)
- těžké kovy (např. nikl, kadmium, olovo a arsen)
- EC/OC (elementární a organický uhlík)
- částice na polykarbonátovém filtru (pro analýzu skenovacím elektronovým mikroskopem)
- polycyklické aromatické uhlovodíky (např. benzo[a]pyren) včetně organických markerů znečištění (picen, reten, koronen)
- další organické markery (levoglukosan, hopany, cholestany)
- kationty a anionty
- vzorek pro analýzu XRF
Meteorologické prvky:
- teplota vzduchu
- vlhkost vzduchu
- rychlost větru
- směr větru
- množství srážek
Cílem projektu je pomocí rozsáhlého měření a pokročilých metod hodnocení vyhodnotit například podíl jednotlivých zdrojů jako je vytápění, doprava či průmysl v dané lokalitě. Totožné měření je ve shodné období prováděno na dalších dvou místech v České republice – v Hradci Králové a v Olomouci.
Komentáře