Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Letní horka zvyšují nebezpečí kůrovce

| zdroj: Kraj Vysočina0

pexels-felixmittermeier-957024
zdroj: pexels

Lesy na Vysočině se od roku 2015 potýkají s gradující kůrovcovou kalamitou způsobenou hmyzími škůdci, zejména lýkožroutem smrkovým, lesklým a severským. Postupně byla zasažena většina starších smrkových lesů prakticky na celém území kraje. Vzestup kalamity a tedy i objemu vytěženého kůrovcového dřeva rostl do roku 2019, od následujícího roku měl vývoj sestupnou tendenci. Loňský rok lze přirovnat k počátkům kalamity v letech 2016 a 2017 a stále patří mezi kalamitní.

„Nasazení lesníků během kůrovcové kalamity bylo enormní. V běžném roce se na Vysočině těží přibližně 1 500 tisíc m3, v průběhu kalamity to bylo v roce 2019  asi 7 800 tisíc m3. Někteří majitelé byli v nejsložitějším roce nuceni vytěžit i desetinásobek běžného množství dřeva,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast lesnictví a zemědělství Pavel Hájek. Podle něj všem lesníkům patří velké poděkování za zvládnutí kůrovcové kalamity, odstranění jejich následků a vynaložené úsilí při obnově lesů. „Výsadbou sazenic péče o les nekončí, ale naopak začíná,“ doplnil.

I v letošním roce se musí mít vlastníci a správci lesů na pozoru a riziko spojené s kůrovci by neměli podceňovat. Předpověď počasí pro lesy není nikterak příznivá, především kvůli vysokým teplotám. „První polovina roku 2024 byla v porovnání s dlouhodobým průměrem srážkově normální, ale teplotně výrazně nadnormální, o 2,6°C vyšší než dlouhodobý průměr. Naštěstí nejvyšší denní teploty nad 20 °C, které jsou nezbytné pro zahájení vývoje kůrovců, přišly až začátkem dubna,“ komentoval situaci Pavel Hájek s tím, že nebezpečí vzestupu kůrovce nelze podceňovat.

„I když se v Kraji Vysočina nevyskytují žádné rozsáhlé čerstvě napadené porosty, na srážky nedostatečné a teplotně nadprůměrné měsíce mohou situaci výrazně zkomplikovat a kůrovec může napadnout nejzranitelnější části lesa. Vlastníci lesů by tedy měli být i nadále bdělí, aktivně vyhledávat kůrovcem napadené stromy a řádně a včas provádět jejich zpracování,“ vyzval radní.  

Různorodost možného vývoje znázorňuje níže uvedený graf zpracovaný pro Českou republiku. Záleží na vývoji základních proměnných, které jsou pro pokles či vzestup kůrovce rozhodující.

Image

V souvislosti s výkyvy počasí od normálu je možné připomenout v roce 2022 Ministerstvem zemědělství zveřejněnou výzvu k podávání ohlášení a žádostí o finanční příspěvek na podporu adaptace lesních ekosystémů na klimatickou změnu vlastníkům nestátních lesů za období 2022 až 2026. Diskusi o velmi nejasném osudu této dlouho očekávané finanční podpory ukončila informace zveřejněná na internetových stránkách Ministerstva zemědělství. Podle ní z důvodu nedostatku finančních prostředků ve státním rozpočtu se výzva k podávání ohlášení a žádostí o finanční příspěvek na podporu adaptace lesních ekosystémů na klimatickou změnu za období 2022 až 2026 ruší bez náhrady (bez provedení příjmu žádostí o poskytnutí finančního příspěvku za období počínaje 3. 2. 2022).

„Nadále pokračuje příjem žádostí a vyplácení příspěvků na obnovu lesů, následnou péči o založené porosty a další činnosti,“ dodal radní Pavel Hájek a upřesnil: „Každoročně krajský odbor životního prostředí rozhoduje o čtyř až pěti tisících žádostí o příspěvky do lesního hospodářství v ročním objemu převyšujícím 800 milionů korun. Děláme vše pro to, aby finanční příspěvky byly ze strany ministerstva zemědělství vyplaceny žadatelům co nejdříve, nejlépe do šesti měsíců.“

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj