Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kvalita zdrojů pitné vody se nezhoršuje, je však důsledněji sledována

| autor: Hana Tomášková0

voda_zdroje.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

V poslední době se v médiích objevily zprávy o zhoršující se kvalitě zdrojů pitné vody s upozorněním na zvyšování výskytu pesticidních a dusíkatých látek. Česká republika se přitom pyšní velmi kvalitní vodou z vodovodní sítě. Kontrola kvality pitné vody je zde legislativně nastavena mnohdy přísněji, než nařizuje evropská směrnice pro pitnou vodu.

Jak informuje Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) ve své zprávě o kvalitě pitné vody v ČR, pravidelné odběry vzorků vody a kontrola její kvality je prováděna jak na straně provozovatelů vodovodu, tak spadá pod tzv. superkontrolu zajišťovanou orgánem ochrany veřejného zdraví (OOVZ).

Monitoring kvality zajišťovaný provozními společnostmi je prováděn v autorizovaných laboratořích. Výsledky rozborů jsou vykazovány do celostátní databáze „Informační systém PiVo“ (IS PiVo), kterou spravuje Státní zdravotní ústav (SZÚ) a hygienické stanice.

Požádali jsme o vyjádření ke kvalitě zdrojů pitné vody v České republice zástupce vodohospodářských společností.

Ing. Tomáš Hloušek, Ph.D., technolog pitných a odpadních vod Středočeské vodárny, a.s.,

předseda komise pro úpravny vody SOVAK ČR:

Obecně se kvalita vodních zdrojů nijak výrazně nezhoršuje, ale je důkladněji sledována.

Například metabolity pesticidních látek se v minulosti téměř nesledovaly, nebylo ani technicky možné stanovit, tolik látek a v tak nízkých koncentracích. Přestože vlastní pesticidní látky se ve zdrojích nenacházely - až na výjimky, tak jejich metabolity - první produkty přírodního rozkladu, v nich obsaženy jsou - a ty jsou i hlavní příčinou výjimek. Dramaticky také vzrostl
počet lokalit ve kterých jsou všechny pesticidní látky součástí provedených rozborů.

Samozřejmě, problém, který vychází ze zemědělské činnosti, musí řešit vlastníci a provozovatelé. Ale ti jej řeší velmi zodpovědně. Velké množství úpraven vody bylo za posledních několik málo let vybaveno filtrací přes aktivní uhlí, případně i další pokročilou předúpravou jako je například ozonizace.

Reálně je tedy kvalita pitné vody určitě na vyšší úrovni než v minulosti, přestože roste počet výjimek.

Ing. Jiří Lipold, technický ředitel ČEVAK a.s.:

K dotčené problematice je nutno poznamenat, že v uplynulých letech došlo ze strany státu k výraznému zpřísnění některých limitů a rozšíření sledovaných parametrů v pitné vodě. Novelou č. 83/2014 Sb. došlo ke změně vyhl. č. 252/2004, kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody, přičemž se touto novelou pesticidy v pitné vodě začínají blíže řešit: kromě účinných látek s pravděpodobným reálným výskytem v dané lokalitě, se sledují také jejich rozkladné látky, které se rozlišují na tzv. relevantní a nerelevantní metabolity. Následně novelou č. 70/2018 Sb. dochází ke změně vyhlášky č. 252/2004 Sb., kdy se novinky se týkaly sledování ukazatelů: pesticidní látky - rozšíření povinnosti sledování, chlorečnany - nově zavedeno, uran - nově zavedeno.

Při hodnocení vývoje růstu počtu povolovaných výjimek z hygienického limitu pro pitnou vodu u pesticidních látek mezi roky 2013, kdy šlo o 15 oblastí a v roce 2019 se jednalo už o 105 oblastí, je proto nutno mít stále na paměti, že právě v uvedeném mezidobí stát zpřísnil své požadavky. Tedy legislativní změna je jednou z velmi podstatných příčin nárůstu výjimek. Druhým podstatným důvodem, je sucho v letech 2015-2019. Pokles vydatnosti zejména místních zdrojů vody vedl na jedné straně k nutnosti využívat i zdroje s horší jakostí surové vody. Na straně druhé bylo zaznamenáno zhoršení jakosti u stávajících zdrojů vody z důvodu poklesu hladin podzemních vod.

Je ovšem nutno si uvědomit, že výjimek v rámci České republiky se týká jen velmi malého podílu zásobených obyvatel z celkového počtu odběratelů. Jedná se o problém zejména malých místních mělkých vodních zdrojů, který je vlastníky těchto vodovodů řešen buď napojením na robustnější vodárenskou soustavu nebo investičními opatřeními na tomto místním zdroji ať již zřízením nových vrtů, či doplnění současné technologie úpravy vody.

Mgr. Eliška Windová, tisková mluvčí Vodovody a kanalizace Břeclav, a.s.:

Dlouhodobě se snažíme mít vodu jednu z nejkvalitnějších, čemuž napomáhá fakt, že k jejímu získávání využíváme jen podzemních vrtů.

Dotace využíváme na novou výstavbu, ale i na rekonstrukce vodovodních sítí a ve svém snažení jsme úspěšní.

Aktuálně se bohužel potýkáme se zhoršenou kvalitou vody na jednom zdroji. Jde o dusičnany a prameniště Nová Ves u Pohořelic, kde došlo k navýšení nad limit a situaci řešíme. Bohužel zatím se nám nepodařilo zjistit příčinu, proto spolupracujeme s dalšími odbornými firmami, abychom našli řešení celé nepříjemné situace. Samozřejmě vyjdeme našim zákazníkům vstříc, jednáme teď o snížení vodného a budeme zajišťovat náhradní zásobování pro vybrané skupiny obyvatel. Přestože příčinu v tento okamžik neznáme, lze předpokládat, že může mít souvislost se zemědělskou činností v okolí vodního zdroje.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj