Krajský úřad Středočeského kraje prochází enviroauditem. Cílem je nastavit vnitřní procesy tak, aby se efektivně a v každodenních krocích a činnostech podporovala ochrana životního prostředí i na úřadu.
S návrhem na enviroaudit přišla krajská radní pro životní prostředí a zemědělství Jana Skopalíková. „Státní instituce by měly jít příkladem. Začali jsme zveřejněním dotazníku, jehož cílem bylo zjistit, jak se na úřadu chováme s ohledem na ochranu životního prostředí a jaké je vůbec smýšlení zaměstnanců úřadu ve vztahu k prostředí, kde žijí a pracují. Podstatné je, že skoro 2/3 respondentů uvedly, že chtějí pracovat v prostředí,kde je kladen důraz na snižování negativních dopadů na životní prostředí a odpovědnou spotřebu. A od toho se chceme odrazit,“ uvedla radní.
Na Krajském úřadu se dnes poprvé sešla pracovní skupina složená ze zaměstnanců, kteří projevili zájem stát se takzvaným enviroambassadorem. „Ambasadoři by se měli pravidelně setkávat a řešit environmentální rozvoj úřadu z pohledu zaměstnanců, podávat návrhy na aplikaci nových přístupů či vzdělávání. K tomu úřad potřebuje mít aktivní ambasadory, kteří budou udržovat kontinuitu enviro rozvoje,“ uvedl Ivo Kropáček z agentury Envirostyl, která pro úřad ekoaudit zajišťuje.
„Věřím, že se nám postupnými kroky podaří změnit zaběhnuté zvyklosti. Je to o přístupu – od drobností typu vypínat počítače při odchodu domů, přes šetření vodou a třídění odpadu až po systémové kroky, jako je například minimalizace tisku dokumentů a materiálů. Úkolem ambasadorů je hlavně inspirovat druhé ke změně. S vedením úřadu jsme diskutovali například to, že bude vhodné rozšířit počet nádob na tříděný odpad nebo zavést možnost třídit bioodpady přímo v kuchyňkách a podobně,” doplnila radní Skopalíková.
Komentáře