Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Kraj Vysočina uspořil vodu

| zdroj: Kraj Vysočina0

voda_sprcha.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Celkem 145 tisíc metrů krychlových vody, což je úspora rovnající se 1,9 milionům cyklů sprchování, dokázal uspořit v loňském roce díky sběru a recyklaci vysloužilého elektrozařízení Kraj Vysočina. Vyplývá to z environmentálního vyúčtování kolektivního systému ASEKOL.

Voda ovšem není jediným ukazatelem přínosu třídění odpadů. Obyvatelé Vysočiny loni odevzdali k recyklaci do sběrných dvorů či červených kontejnerů 2,2 tisíce tun elektroodpadu a tím uspořili 13 tisíc MWh elektrické energie. „Elektroodpad obsahuje kromě množství různorodých materiálů vhodných k dalšímu využití i látky, které je nutné separovat a odborně zpracovat. Tříděním odpadů tak šetříme přírodní zdroje a současně chráníme životní prostředí včetně lidského zdraví. Moderní recyklační technologie navíc umožňují vysokou míru opětovného materiálového využití a patří mezi základní principy cirkulární ekonomiky,” říká obchodní ředitel společnosti ASEKOL Daniel Šafář s tím, že míra opětovného materiálového využití dle jednotlivých typů výrobků a způsobu zpracování dosahuje až 95 procent.

Každé odevzdané elektrozařízení se počítá, což dokazuje příklad 100 vytříděných notebooků, které uspoří 10 MWh elektřiny. Takové množství odpovídá 3leté spotřebě elektřiny rodiny žijící ve standardním bytu. „Elektrospotřebiče jsou součástí našeho každodenního života a jen těžko bychom si představili žít bez nich. I proto je elektroodpad v současné době jedním z nejrychleji rostoucích druhů odpadu. Rádi bychom poděkovali všem obyvatelům Kraje Vysočina za příkladný přístup k třídění a jejich přispění k trvalé udržitelnosti,” uzavírá za ASEKOL Daniel Šafář.

*Environmentální vyúčtování je vypočítáváno pomocí studie životního cyklu výrobku (tzv. LCA – Life Cycle Assessment), která vypovídá o dopadech výroby a recyklace jednotlivých elektrozařízení na životní prostředí. Studie zohledňuje všech 6 skupin elektrozařízení, jejichž zpětný odběr kolektivní systém ASEKOL zajišťuje.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj