Komunální technika v elektřině? Má své opodstatnění

| autor: Redakce| zdroj: Komunální ekologie/K-tech0

Ktech1
zdroj: Ekologie v praxi/Boschung Pony P3.0

6. června proběhl v Brandýse nad Labem Den otevřených dveří společnosti Komunální technika holding, s.r.o. Ukázal, že i stroje bez spalovacích jednotek mají v ulicích obcí a měst své opodstatnění.

Dalo by se říci, že dnešní akce není klasickým Dnem otevřených dveří, jak ho asi všichni známe, je spíše veletrhem,“ zahájil akci generální ředitel společnosti Josef Pospíšil a v odlehčeném duchu pokračoval: „Protože jediným významným veletrhem komunální techniky v Evropě je letos IFAT v bavorském Mnichově, můžeme s nadsázkou říci, že jsme v Evropě druhým největším veletrhem.“

Po úvodních slovech generálního ředitele Josefa Pospíšila a majitele Jaroslava Řehoře došlo na ukázky nových strojů.

Společnost Komunální technika uzavřela partnerství se švýcarskou společností Boschung, která se mimo jiné zabývá také vývojem a výrobou letištní techniky, velkých strojů na údržbu hlavních runwayí a je možné ji vidět na všech významných letištích světa. Boschung se ale také zabývá vývojem malých multifunkčních strojů poháněných elektrickou energií.

V Brandýse byl představen Boschung Pony P3.0, čili malý multifunkční elektrický podvozek v provedení 4x4. Na fotografiích je s dvoukubíkovou nástavbou zametacího stroje. Tento podvozek je flexibilní a dá se na něj velice snadno umístit nástavba valníková, nástavba na zimní údržbu, kropící lišta a další zařízení vhodná pro údržbu obecních a městských prostor. Hodí se na všechny typy komunikací, od nejmodernějších asfaltových, až po dlážděné historické ulice měst.

Ktech2
Malý multifunkční elektrický podvozek v provedení 4x4

Dnešní doba elektromobilitě a strojům poháněných touto energií přeje. Evropa na elektromobilitu sází a všemožně ji podporuje. Má mnoho příznivců, ale i odpůrců a diskuze neustále probíhají. Existují nicméně segmenty trhu, kde mají argumenty pro využívaní elektřiny daleko větší váhu a smysl, než kde jinde. Čištění komunikací měst a obcí, svoz odpadů na krátké vzdálenosti v městské zástavbě, takovým vhodným segmentem bezesporu je.

Vzhledem k tomu, že ceny těchto obecních a městských pomocníků již nejsou o tolik dramaticky vyšší, než strojů s konvenčními pohony, dá se na provozu ušetřit a dosáhnout návratnosti v rozumném čase.

Ktech3
Šířka 1150 mm zaručí průjezd i těmi nejužšími ulicemi

Technická specifikace:

Boschung Pony P3.0 plně elektrický, všestranný zametací vůz o objemu 2 m3, s pohonem 4x4. Kloubové řízení spolu s šířkou 1150 mm zaručí průjezd i těmi nejužšími ulicemi. Baterie s kapacitou 54,4 kWh vydrží pracovat více jak 10 hodin. Flexibilní a efektivní díky přestavbě na několik různých zařízení (zimní údržba, kropící nástavba atd.), která zabere 10 minut, bez použití jakéhokoliv nářadí.

Ktech4
Baterie s kapacitou 54,4 kWh vydrží pracovat více než 10 hodin

Pohon 4 elektromotory, hmotnost 1950 kg, užitečné zatížení 1550 kg – 2050 kg, šířka zametání se dvěma kartáči 1200 mm – 2100 mm, šířka sání 800 mm, sací výkon 8500 m3/h, rychlost jízdy až 40 km/h, pracovní rychlost až 18 km/h, rychlost nabíjení 8 hodin, tempomat, nádrž na čistou vodu 190 l, systém rekuperace vody v odpadním zásobníku 400 l, spotřeba 4,17 kWh.