Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Klimatologická ročenka České republiky 2020

| zdroj: ČHMÚ0

mailchimp_rijen3.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ redakce archiv

Úsek meteorologie a klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu zveřejňuje elektronickou publikaci „Klimatologická ročenka České republiky 2020”.

Klimatologická ročenka za rok 2020 volně navazuje na ročenky Ovzdušných srážek a ročenky povětrnostních pozorování, které byly vydávány od 20. let minulého století do roku 1978. Po více než čtyřiceti letech tak obnovujeme tradici souhrnných ročních klimatologických hodnocení. Celorepubliková hodnocení a roční přehledy jsou doplněny extrémy prvků dosaženými v roce 2020 a během celé doby jejich sledování, a to i pro jednotlivé měsíce a území krajů.

Rok 2020 byl na území ČR velmi teplý. U průměrné roční teploty vzduchu pozorujeme za období 1961–2020 trend zvyšování o 0,35 °C za 10 let. Také zimní sezona 2019/2020 byla velmi teplá, druhá nejteplejší od roku 1961. Průměrná měsíční teplota vzduchu všech měsíců (kromě května a července) byla vyšší než normál. Srážek bylo v roce 2020 na území ČR více, než je dlouhodobý průměr. Jednalo se o první srážkově nadnormální rok (roční úhrn vyšší než 110 % normálu) po 10 letech. Situace se suchem byla v roce 2020 obecně na území ČR lepší než v uplynulých letech, ale velmi se lišila podle oblastí.

Předložená ročenka přináší hodnocení základních klimatologických charakteristik na území České republiky v roce 2020. Vyhodnocení je provedeno na základě dat naměřených v síti meteorologických, klimatologických a srážkoměrných stanic ve správě Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), ale i dalších subjektů.

Prezentaci klimatologické ročenky najdete zde.

Ročenka je rozdělena do 9 kapitol:

- Úvod

- Shrnutí/Summary (česky/anglicky)

- Teplota vzduchu

- Srážky

- Sníh

- Sluneční svit a oblačnost

- Vítr

- Zajímavé nebo mimořádné projevy počasí

- Fenologické charakteristiky

- Staniční síť

Z důvodu omezeného rozsahu, zejména tištěné verze klimatologické ročenky, nebylo možné uvést podrobnější a přehledné informace o staniční síti, jak bylo zvykem uvádět v různých typech meteorologických ročenek.

Pokud by čtenáře zajímaly podrobnější a rozsáhlejší informace o meteorologické staniční síti Českého hydrometeorologického ústavu, tak je možné je nalézt v příspěvku kolektivu autorů pod názvem Meteorologická staniční síť ČHMÚ v roce 2020, který vyšel v časopise Meteorologické zprávy číslo 5/2021 a je k dispozici zde.

Na stránce https://info.chmi.cz naleznete i klimatologickou ročenku České republiky za rok 2019.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj