Úsek meteorologie a klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu zveřejňuje elektronickou publikaci „Klimatologická ročenka České republiky 2020”.
Klimatologická ročenka za rok 2020 volně navazuje na ročenky Ovzdušných srážek a ročenky povětrnostních pozorování, které byly vydávány od 20. let minulého století do roku 1978. Po více než čtyřiceti letech tak obnovujeme tradici souhrnných ročních klimatologických hodnocení. Celorepubliková hodnocení a roční přehledy jsou doplněny extrémy prvků dosaženými v roce 2020 a během celé doby jejich sledování, a to i pro jednotlivé měsíce a území krajů.
Rok 2020 byl na území ČR velmi teplý. U průměrné roční teploty vzduchu pozorujeme za období 1961–2020 trend zvyšování o 0,35 °C za 10 let. Také zimní sezona 2019/2020 byla velmi teplá, druhá nejteplejší od roku 1961. Průměrná měsíční teplota vzduchu všech měsíců (kromě května a července) byla vyšší než normál. Srážek bylo v roce 2020 na území ČR více, než je dlouhodobý průměr. Jednalo se o první srážkově nadnormální rok (roční úhrn vyšší než 110 % normálu) po 10 letech. Situace se suchem byla v roce 2020 obecně na území ČR lepší než v uplynulých letech, ale velmi se lišila podle oblastí.
Předložená ročenka přináší hodnocení základních klimatologických charakteristik na území České republiky v roce 2020. Vyhodnocení je provedeno na základě dat naměřených v síti meteorologických, klimatologických a srážkoměrných stanic ve správě Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), ale i dalších subjektů.
Prezentaci klimatologické ročenky najdete zde.
Ročenka je rozdělena do 9 kapitol:
- Úvod
- Shrnutí/Summary (česky/anglicky)
- Teplota vzduchu
- Srážky
- Sníh
- Sluneční svit a oblačnost
- Vítr
- Zajímavé nebo mimořádné projevy počasí
- Fenologické charakteristiky
- Staniční síť
Z důvodu omezeného rozsahu, zejména tištěné verze klimatologické ročenky, nebylo možné uvést podrobnější a přehledné informace o staniční síti, jak bylo zvykem uvádět v různých typech meteorologických ročenek.
Pokud by čtenáře zajímaly podrobnější a rozsáhlejší informace o meteorologické staniční síti Českého hydrometeorologického ústavu, tak je možné je nalézt v příspěvku kolektivu autorů pod názvem Meteorologická staniční síť ČHMÚ v roce 2020, který vyšel v časopise Meteorologické zprávy číslo 5/2021 a je k dispozici zde.
Na stránce https://info.chmi.cz naleznete i klimatologickou ročenku České republiky za rok 2019.
Komentáře