I v letošním roce plánuje Správa a údržba silnic navázat na úspěšnou spolupráci s neziskovou organizací Sázíme stromy. Realizovat se bude výsadba několika stovek nových stromů, a to v jarních měsících a pak na podzim.
„V rámci výsadeb máme zájem nejen o obnovu bývalých alejí, ale chceme ve spolupráci s obcemi zakládat i nové aleje, či stromořadí. Pochopitelně budou i nová místa, která vytipují naši odborníci, a díky tomu dojde k celkové obnově krajiny. Našim cílem je, abychom dokázali podpořit přirozený rozvoj krajiny a předcházet dopadům, které s sebou přinášejí klimatické změny,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.
Do krajiny se díky těmto výsadbám vrací druhy jako je javor babyka, lípa, kaštan, ořešák nebo také ovocné dřeviny - jabloň, švestka, hrušeň, třešeň nebo meruňka.
„Máme představu, že každoročně vysadíme asi tisícovku nových stromů, nepočítám ty, které dosazujeme za uhynulé, ve stávajících výsadbách. Spolupráce s neziskovou organizací Sázíme stromy přinesla jen v loňském roce 230 nových stromů, a to je jednoznačně dobrá zpráva. Je to cesta, jak do naší krajiny stromy zase vracet,“ doplnil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.
„Naše spolupráce s jihomoravskými silničáři funguje perfektně, máme za sebou už dvouletou spolupráci. Loni jsme společně sázeli na pěti místech Jihomoravského kraje. SÚS JMK je zapojena do příprav i realizace výsadeb. Kromě toho se do celého procesu angažují obce, které se o stromy budou dále starat. Komerční sponzoři výsadby podpoří finančně a naši koordinátoři vše propojí, zajistí realizaci a zůstanou s obcemi v kontaktu,“ popsala za společnost Sázíme stromy Zdenka Ambrožová.
„Velkým benefitem této spolupráce je skutečnost, že odborníci z organizace Sázíme stromy se vracejí na místo nejpozději do jednoho a půl roku od výsadby, aby monitorovali stav stromů a posoudili, zda je třeba podniknout další kroky v rámci následné péče. Tento postup považuji za významný bonus a projev odpovědné péče o naši krajinu," zdůraznil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jiří Crha.
Zájem o sázení stromů je v celé republice obrovský. Aktuálně se v Jihomoravském kraji díky této spolupráci chystá 5 výsadeb. „Na některých místech budeme pokračovat ve výsadbě z loňského roku a připravujeme také krásná nová místa na Znojemsku. Od loňské sezóny se některé obce samy ozvaly s návrhy, kde by se dalo sázet. To nám obecně přijde jako nejlepší varianta, kdy o novou zeleň je u místních zájem, o to je větší záruka, že se o stromy a keře budou hezky starat. Zatím připravujeme konkrétní výsadbové plány, ale určitě to bude směs ovocných a listnatých stromů vhodných do krajiny,“ doplnila Ambrožová.
„Z naší strany se snažíme všem ulehčit práci, máme na to technické vybavení a pochopitelně přidáme na place všichni i ruku k dílu, vždycky říkám, že silničáři nejsou z cukru. Ta zpětná vazba je úžasná, dostáváme děkovné emaily a nás těší, že tímto způsobem vracíme nejen život do krajiny, ale že je o stromy opravdu zájem,“ řekla arboristka Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Marie Miklínová.
Za zmínku stojí i loni navázaná spolupráce SÚS JMK s vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. „Každoročně nám uhynou stovky stromů, kdy důvodem tohoto nezdaru je výrazné období sucha a my to prostě nejsme schopni uzalévat. Vědci přišli s hydrogelem, který v tomto období dokáže zadržet vodu v krajině, a zlepšit tak retenční schopnost půdy. První zkušební výsadbu, kam byl přihozen hydrogel, kde hlavní složkou je syrovátka, jsme realizovali na Břeclavsku, vysazena byla stovka dřevin. Chování těchto stromů pak budeme společně s vědci evidovat a porovnávat ve stejné lokalitě s těmi, které jsou bez něj,“ uzavřel Hanák.
Komentáře