Ve čtvrtek, po úvodním setkání politických představitelů Česka i Polska, začala expertní jednání o detailech mezivládní smlouvy, ze jejíchž podmínek by byla Česká republika ochotná stáhnout žalobu na Polsko.
Tu ČR podala kvůli prodloužení těžby na dole Turów, a aktuálně čeká na rozhodnutí Soudního dvora EU. Dvoudenní vyjednávání zatím dohodu expertů nad smlouvou nepřineslo, nicméně jednání budou pokračovat tento týden.
„Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek, a v jednáních budeme pokračovat i příští týden,“ okomentoval dnes vyjednávání Vladislav Smrž, náměstek MŽP, který vede za Ministerstvo životního prostředí český vyjednávací tým.
Po expertních jednáních, dnes odpoledne, se k tématu bilaterálně sešli ještě jednou ministři životního prostředí obou zemí, Richard Brabec a Michal Kurtyka, a diskutovali aktuální stav vyjednávání. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl dnes ministr Brabec, který při jednání s polským ministrem Kurtykou také znovu zdůraznil, "že dohoda musí České republice přinést jasné záruky, že kvalita života a životní prostředí našich občanů v Libereckém kraji nebudou pokračující těžbou v dole ohroženy."
Myšlenka případné mezivládní smlouvy a její první obrysy se diskutovaly na jednání v Libereckém kraji v pondělí 24. května [1], o které požádala polská strana poté, co Soudní dvůr EU nařídil tzv. předběžným opatřením okamžitě zastavit těžbu na dole Turów do doby, než rozhodne o žalobě [2].
Polská strana se proti předběžnému opatření k Soudnímu dvoru EU ohradila, ale současně požádala Česko o jednání, které doposud odmítala. Na začátku června pak česká vláda odsouhlasila rámec pro vznik mezivládní smlouvy, na základě které by ČR mohla stáhnout žalobu na Polsko [3].
Ten obsahuje, vedle uhrazení výdajů na vybudování nových a posílení stávajících zdrojů pitné vody na české straně hranice, mimo jiné přezkum dosavadních povolovacích procesů v souladu s evropským právem nebo poskytnutí veškerých dostupných informací o dopadech těžby, což je i podstata současné žaloby proti Polsku.
[2] Polsko musí okamžitě zastavit těžbu na dole Turów, rozhodl Soudní dvůr EU
[3]Vláda dnes odsouhlasila mandát k zahájení jednání s Polskem o Turówu
Komentáře