Jaké je znečištění ovzduší v Turnově? Měření napovědělo

| zdroj: Liberecký kraj0

IMG-20240828-WA0001
zdroj: kraj-lbc.cz

Čtyřiadvacetihodinové měření znečištění venkovního ovzduší se konalo v polovině října loňského roku v Turnově. Jeho cílem bylo zpřesnit odhady toho, jak je znečištěním zasaženo obyvatelstvo a  zjistit, jaká je aktuální situace ohledně ovzduší. Akci organizoval Státní zdravotní ústav ve spolupráci s Krajským úřadem Libereckého kraje, Městským úřadem Turnov a Krajskou hygienickou stanicí Libereckého kraje.

„Liberecký kraj podporuje tato měření organizačně i finančně. Chceme získávat data o životním prostředí ve městech, v tomto případě o stavu ovzduší. I přes dlouhodobou snahu inspirovat lidi k výměně kotlů, zateplování a lepšímu režimu spalování se opakovaně zjišťuje, že významných znečišťovatelem v urbanizovaném prostředí jsou lokální topeniště, tedy domácí kotle na vytápění domů a ohřev vody. Rád bych upozornil obyvatele kraje, že od prvního září platí zákaz provozu domácích kotlů první a druhé emisní třídy. Stále ale mohou požádat o dotaci na jejich výměnu,“ konstatoval Václav Židek, radní Libereckého kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Více informací ve zprávě khslbc.cz.