Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak správně vybrat domácí vodárnu

| zdroj: Phoenix Communication0

voda22.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

Domácí vodárna slouží k zásobování pitnou nebo užitkovou vodou v rodinných domech, chalupách nebo chatách. Lze ji využít všude, kde je v blízkosti studna či vrt s vodou, kterou je potřeba dostat do objektu.

Před výběrem domácí vodárny je třeba zvážit:

  • zda budete využívat vodu z vrtu nebo studny,
  • jak daleko a hluboko je zdroj vody,
  • kolik vody denně spotřebujete,
  • zda požadujete konstantní tlak.

Odkud budete vodu čerpat?

Klíčový je následně výběr ideálního typu domácí vodárny. Pokud je výška mezi sáním a hladinou vody menší než 8 metrů (včetně ztrát v ležaté části sacího potrubí), volíte vodárnu s povrchovým čerpadlem. V samotné studni je pak umístěn sací koš se zpětnou klapkou a případně ochrana před suchoběhem. „V opačném případě dejte přednost vodárně s ponorným čerpadlem umístěným ve studni nebo vrtu,“ radí Martin Křapa ze společnosti Pumpa.

Celý komplet domácí vodárny se skládá z čerpadla, tlakové nádoby s manometrem a tlakovým spínačem nainstalovaným na tzv. pěticestné armatuře. Při poklesu tlaku v soustavě (např. otevřením kohoutku) pod nastavený zapínací tlak, tlakový spínač automaticky sepne čerpadlo a vypne jej při dosažení nastaveného vypínacího tlaku. Tlaková nádoba (nejčastěji v objemu 60–80 l) zabraňuje častému spínání čerpadla a při jejím pořízení se především řiďte objemem vody, který v domácnosti spotřebujete. „Výkon domácí vodárny je vždy určen výkonem čerpadla a tlaková nádoba na něj nemá vliv,“ prozrazuje Martin Křapa.

Množství vody a její tlak

Kolik vody budete čerpat je důležité pro stanovení potřebného průtoku, který se označuje písmenem Q v jednotkách l/s, l/min nebo m³/hod. Jako ukazatelé slouží počet osob a účel využití, čímž stanovíte tzv. okamžitou spotřebu vody. „U průměrného rodinného domu jde zhruba o 2-3 kubíky za hodinu,“ říká Martin Křapa a dodává, že tlak v nejvzdálenějším místě odběru by měl být minimálně 2,5 - 3 bary.

Tento tlak je ovlivněn různými filtračními zařízeními, armaturami, a především hydraulickými ztrátami v potrubí, přičemž rozdíly mohou být ve výsledku až 1-2 bary. Hydraulické ztráty vypočtete tak, že sečtete všechny výšky od zdroje vody k výtoku a přičtete ztrátu 1 metru výškově za každých 10 metrů délky potrubí. Musíte rovněž počítat s převodem na jiné veličiny – například 10 metrů výšky odpovídá 1 Atm, 100 J/kg, 0,1 MPa. Pro určení potřebného tlaku vody (MPa) v místě spotřeby rovněž potřebujete znát umístění a typy spotřebičů v domácnosti.

Pokud se chystáte stavět či rekonstruovat rodinný dům nebo chalupu, máte příležitost naddimenzovat si nejen čerpadlo, ale i rozvody vody. Tímto krokem si zajistíte požadované množství vody i tlak v nejvyšším bodě odběru, například v podkroví.

Vodárny s frekvenčním měničem

Rodinné domy většinou mají proměnnou spotřebu vody, ale vyžadují konstantní tlak. Jsou pro ně tedy vhodné domácí vodárny s frekvenčním měničem, který trvale sleduje tlak v potrubí a mění otáčky čerpadla v závislosti na aktuálním průtoku vody. K těmto vodárnám budete potřebovat malou tlakovou nádobu o objemu 2-8 l nebo si vyberte vodárnu, která má tlakovou nádobu již integrovanou.

Atest na pitnou vodu

„Pokud pořizujete domácí vodárnu pro zásobování pitnou vodou, vybírejte vždy tu s atestem na pitnou vodu. Takto označené výrobky jsou v souladu se zákonem o ochraně veřejného zdraví. Výrobce, distributor či dovozce vodáren má podle tohoto zákona povinnost před uvedením produktu na trh ověřit výluhovým testem, zda vodárna odpovídá hygienickým požadavkům,“ upozorňuje Martin Křapa.

Řešení pro zvýšení tlaku vody

Domácí vodárnu upotřebíte i v případě, že je váš rodinný dům napojen na vodovodní řád s nedostatečným tlakem. Právě vodárna ve formě kompaktního automatu je tím zařízením, které vám tlak z vodovodního řádu posílí.

Co když dojde voda?

Při nedostatku vody ve studni či vrtu a v případě, že máte nainstalovanou ochranu před chodem na sucho, spínací zařízení čerpadlo vypne a ochrání jej před poškozením.

Schéma fungování domácí vodárny:

Pro čerpání vody ze studny z hloubky do 8m můžeme použít kompletní domácí vodárnu. V samotné studni je pak umístěn sací koš se zpětnou klapkou (1,2) a případně ochrana před suchoběhem. Domácí vodárna je složena z čerpadla (3), tlakové nádoby s manometrem a tlakovým spínačem nainstalovaným na tzv. pěticestné armatuře. Při poklesu tlaku v soustavě (např. otevřením kohoutu) pod nastavený zapínací tlak tlakový spínač automaticky sepne čerpadlo a vypne jej při dosažení nastaveného vypínacího tlaku. Při nedostatku vody a v případě, že máme ve studni nainstalovanou ochranu před suchoběhem, spínací zařízení čerpadlo vypne a ochrání jej před poškozením. Spínací zařízení ochrany před suchoběhem potom čerpadlo nedovolí sepnout dříve, než je dosaženo dostatečného množství vody ve studni. Jako ochranu před suchoběhem můžeme použít buď ponorné sondy, nebo plovákový spínač. Pro bezproblémovou funkci systému je vždy nutné dodržet správné nastavení tlaku vzduchu v expanzní nádobě, který má být o 0,2 baru nižší, než zapínací (spodní) tlak na tlakovém spínači. Tento tlak je nutno nastavit v suchém stavu nádoby, tedy před vlastní montáží do systému.

pumpa1.jpg

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj