Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Jak snížit náklady na energie a modernizovat městské či krajské objekty? Odpovědí může být metoda EPC

| autor: Eva Książczak/ ENESA0

rekonstrukce_škola.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

„…kde máme vzít jistotu, že se nám investice do rekonstrukce technologického vybavení budov opravdu vrátí z dosažených úspor? A i kdybychom takovou jistotu měli, v rozpočtu na takové investice nebudeme mít peníze ještě několik let…“

Tak vypadá velmi časté zdůvodnění pro rozhodnutí neinvestovat do modernizace energetické infrastruktury budov. A také je častým omylem, že peníze v rozpočtu nejsou. Kdo si může dovolit platit provozní náklady v budově s nízkou energetickou účinností, může si dovolit i financovat investice na její zlepšení. Pokud se projekt dobře nastaví, lze investiční náklady splácet z budoucích úspor.

Skutečně zaručených úspor energie lze dosáhnout pouze s využitím energetických služeb se zaručeným výsledkem, jak je definuje zákon 406/2000 Sb. o hospodaření energií. Bývají označovány také jako EPC (Energy Performance Contracting).

EPC lze nejlépe využít ve veřejných budovách a provozech, jako jsou úřady, školní budovy, sportovní areály, divadla, kulturní domy, zdravotnická zařízení včetně nemocnic, ústavy sociální péče, a podobně.

Výhody EPC

Díky využití EPC má zákazník zaručenu úspěšnost projektu – dodavatel smluvně ručí za dosažení úspor a také za návratnost vynaložených prostředků.

Výhodou je i fakt, že jeden dodavatel realizuje projekt od začátku do konce:

Města a obce

EPC je model win to win, protože dodavatel i zákazník mají stejnou motivaci – optimální výši investice s co nejvyšší mírou úspor.

Financování projektu může zajistit poskytovatel energetických služeb. Z pohledu měst a obcí je největší výhodou EPC fakt, že při využití dodavatelského financování nepotřebují na modernizaci žádnou vstupní investici. Veškeré náklady projektu budou splácet z garantovaných úspor, jejichž dosažení budou mít smluvně garantováno.

Důležitý pro města je i dodavatelem zajišťovaný energetický management. Díky němu města a obce obdrží po dobu splácení detailní přehled o spotřebě včetně návrhů na další vylepšení technologie a tím i na další snížení nákladů na energie.

Modernizace sebou přináší snížení nároků na obsluhu energetických systémů a technologických zařízení budov.

Díky snížení spotřeby energií dochází i ke snížení emisí CO2, tedy ke zlepšení kvality životního prostředí

Kde EPC může pomoci

EPC není na našem trhu žádná novinka. Energeticky úsporné projekty řešené touto metodou u nás vznikají již od poloviny 90. let a od té doby ušetřily zákazníkům elektřinu, plyn, teplo a vodu v hodnotě 4,6 mld. korun. EPC nejčastěji využívají právě města, kraje a jejich příspěvkové organizace.

Největší úspory lze dosáhnout v objektech s vysokou spotřebou energie a s horší energetickou účinností. Důležitým aspektem je poměr mezi objemem investic a potenciálem úspor – prostá návratnost by měla být od 4 do 8 let.

Metodou EPC nelze obvykle řešit malé objekty – návratnost investice z úspor provozních nákladů je u malých objektů horší než u velkých. Pomyslnou hranicí využitelnosti EPC je výše faktur za energie minimálně 1,5 mil. korun ročně. Průměrná úspora se pak pohybuje mezi 15 – 30 % ročních nákladů na energie.

Na co si dát pozor

Vzhledem ke komplexnosti a náročnost celého projektu EPC je klíčová pečlivá příprava před vyhlášením veřejné zakázky. Velmi vhodné je zvolit pomoc odborné firmy. Seznam poskytovatelů energetických služeb je zveřejněn na webu MPO.

Důležitá je odborná technická pomoc také v průběhu zadávacího řízení veřejné zakázky, při jednání s uchazeči a při uzavírání smlouvy.

EPC a dotace

Výhody EPC nyní oceňuje i stát. Dotační výzvy OPŽP zvýhodňují žadatele o dotaci, který bude modernizovat energetické hospodářství svých objektů (vytápění, vzduchotechniku, osvětlení a další technologie) metodou EPC, 5 % dotace navíc. Z dotace lze nyní uhradit i zateplení a výměnu oken či dveří, a to už je opravdu komplexní modernizace, která přinese maximální úspory při dodržení všech požadavků na kvalitu vnitřního prostředí.

Klíčové je často prvotní rozhodnutí, zda se vyplatí využít EPC, zda je potenciál úspor energie v objektech dostatečný. I tady lze čerpat pomoc od státu. Na analýzu využitelnosti EPC lze žádat z programu EFEKT až 200 000 Kč.

Více informací o EPC lze najít zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj