Již 54. ročník konference Den malých obcí se konal 14. září v Praze. Olomouc bude hostit své účastníky 23. září 2021.
Přednášející se na konferenci zabývali například otázkami Jak jsou připravené dotace? Co lze dokončit v posledním volebním roce? Jak udělat maximum pro svou obec?
Výzvy na zdroje pitné vody, domovní čistírny odpadních vod, odstranění černých skládek
O aktuálních výzvách Státního fondu životního prostředí informoval Petr Valdman, ředitel SFŽP. Obce mohou získat například podporu na komunitní výsadbu stromů (výzva č.4/2021) . Turisty zatížené obce v národních parcích mají nárok na dotace, konkrétně se jedná o výzvu č. 6/2021. Příští týden by měly být připraveny výzvy na zdroje pitné vody a domovní čistírny odpadních vod.
Do konce letošního roku by měla být připravena výzva v rámci NPŽP na Odstranění nepovolených skládek. Jedná se o finanční nástroj pro obce, který jim umožní zajistit likvidaci černých skládek.
Zisk peněz z Národního programu životního prostředí je administrativně nenáročný, řada výzev je nároková.
Potřeba zachování finanční samostatnosti obcí
Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí, zdůraznila potřebu zachování finanční samostatnosti obcí. Zmínila rovněž požadavek na prodloužení volebního období. To by umožnilo starostům věnovat maximální pozornost projektům, které svou délkou přípravy a realizace přesahují současnou délku volebního období.
Čerpání dotací v praxi
O zkušenosti s čerpáním dotací se podělil Pavel Nekl, starosta obce Milín, kde byla realizována řada projektů. Jednalo se například o revitalizaci bytových domů či rekonstrukci základní školy. Zde byla vytvořena půdní vestavba, vzniklo pracoviště hvězdáře, a tyto kroky ve výsledku zajistily zajímavější a více prakticky zaměřenou výuku.
Blok Ministerstva pro místní rozvoj
David Koppitz, náměstek pro řízení Sekce regionálního rozvoje MMR, pohovořil o podpoře obecních investic. Mezi nejsilnější programy patří doprava či IROP, ale podpora směřuje i na vzdělávání, zaměstnanost, trh práce a další. Do popředí zájmu se opět dostává podpora kvality životního prostředí. Tato oblast je velmi důležitá z hlediska investování obcí. Tzv. Zelená dohoda bude znamenat proměnu i lokálních investic.
Konference dále pokračuje přednáškami z oblasti financí a financování územních rozpočtů, veřejného zadávání či registru podzákonných předpisů ÚSC.
Další informace a program konference v Olomouci najdete zde.
Informace o aktuálních výzvách pro obce přineseme v samostatném článku.
Komentáře