Díky investici Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava disponuje čistírna odpadních vod v Kopřivnici novou linkou pro odvodňování kalu, která kapacitně odpovídá danému provozu a objemu produkovaného kalu.
V čistírně odpadních vod v Kopřivnici byla před dvěma lety dokončena stavba nové dosazovací nádrže za 38 milionů korun, nyní přišla na řadu další investice. Projekt vodařů má i ekologický rozměr. „Díky investici je zvýšena ekologičnost místního provozu. Realizací je dosahováno vyššího stupně odvodnění kalu, celý prostor s kontejnery pro výsledný odvodněný kal je zakrytý, čímž se omezí negativní vlivy na okolí. Náklady akce, která začala na jaře a byla právě dokončena, dosáhly 36 milionů korun,“ vysvětluje mluvčí Marek Síbrt.
SmVaK Ostrava se do investice pustily zejména proto, že předchozí mobilní odvodňovací zařízení nemělo dostatečný výkon s ohledem na nárůst množství stabilizovaného kalu a nevyhovující manipulaci s odvodněným kalem. „V důsledku nízkého výkonu stávajícího odvodňovacího zařízení bylo kalové hospodářství zatěžováno zvýšeným množstvím kalu,“ popisuje ředitel kanalizací Petr Grzonka.
Linka odpovídá nejnovějším technologickým trendům
Nová linka odvodňování kalu zcela odpovídá potřebám daného provozu a nárokům na něj kladené z hlediska efektivity fungování a ekologičnosti provozu. Odvodňovací zařízení značky Hiller bylo instalováno ve dvoupatrové nosné konstrukci za jednou z uskladňovacích nádrží kalu v areálu čistírny odpadních vod. Technologie má výkon minimálně dvanáct metrů krychlových vstupního kalu za hodinu.
Odvodněný kal je prostřednictvím šnekových dopravníků transportován do přistavených kontejnerů. Celý prostor s kontejnery je zakrytý proti srážkám a povětrnostním podmínkám, čímž je zamezeno nežádoucímu vnosu vody do již odvodněného kalu. Součástí stavby bylo propojení přívodních potrubí užitkové i pitné vody, stabilizovaného kalu, flokulantu. Nová je také elektroinstalace a související automatizovaný systém řízení. „Zatímco vstupní kal má obsah sušiny v průměru mírně nad tři procenta s podílem organických látek kolem šedesáti procent, potom na výstupu z technologie vzroste obsah sušiny až na třicet procent,“ vysvětluje Grzonka.
Do infrastruktury více než miliarda
Do obnovy a rozvoje vodárenské infrastruktury bude v roce 2024 směřovat dle plánu více než 1,043 miliardy korun. V součtu obnovujících oprav a investic směřuje do zajištění dodávek kvalitní pitné vody a odvádění a čištění vody odpadní 1,043 miliardy korun. Téměř 462 milionů korun poputuje v roce 2024 do oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod, více než 303 milionů do vodovodních sítí a 243 milionů do páteřního výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody v regionu – Ostravského oblastního vodovodu. Za posledních deset let směřovalo do vodárenské infrastruktury vlastněné a provozované SmVaK Ostrava 7,6 miliardy korun. Plánovaná částka pro rok 2024 představuje meziroční zvýšení o zhruba 70 milionů korun.
Komentáře