Brněnští radní projednali aktualizaci územní energetické koncepce města

| zdroj: Brno2

camila-fernandez-leon-36JGULWEsgQ-unsplash
zdroj: unsplash.com

Vzhledem k vývoji energetiky a především událostem posledního roku bylo na základě návrhu magistrátního oddělení městské energetiky nutné přehodnotit některé původní záměry Územní energetické koncepce statutárního města Brna. Výsledkem je aktualizace tohoto strategického materiálu, kterou ve středu 25. září 2024 projednali brněnští radní a doporučili její schválení zastupitelstvu.

„Energetická koncepce města je z roku 2018 a v době svého pořizování vycházela z tehdy aktuálních dat a trendů. Je zřejmé, že energetická krize a růst cen emisních povolenek, který má výrazný vliv na zvyšování nejen ceny elektřiny z uhlí, ale také ze zemního plynu, vyvolaly nutnost změn. A to i s přihlédnutím k tomu, že koncepce určuje fungování města v jednom z klíčových sektorů až do roku 2052. Zůstává samozřejmě environmentální hledisko, to je neoddiskutovatelné, stejně tak ale musíme maximální pozornost věnovat řízení rizik. Jedná se o dostupnost, soběstačnost, bezpečnost, ekonomickou přijatelnost a zajištění stability provozu energetických systémů,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Z multikriteriálního hodnocení, které provedl zpracovatelský tým pod vedením městské společnosti Teplárny Brno, vyplynulo, že pro budoucí rozvoj energetiky na území města je nejvhodnější kombinace obnovitelných a druhotných zdrojů energie a horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany, zkráceně označená jako varianta „OZE+EDU“. Pracovně byla také prověřována srovnávací varianta vycházející z koncepce z roku 2018 nazvaná „OZE+ZP“ (obnovitelné zdroje energie + zemní plyn).

„Výsledek porovnání je takový, že rozvoj soustavy zásobování tepelnou energií v období následujících 5 let je pro obě varianty shodný, stejně jako koncepce velkých výrobních zdrojů. Díky tomu Brno nebude vynakládat finanční prostředky neefektivně, bude mít zajištěny dodávky energií a zároveň získá dostatek času pro přípravu a realizaci výstavby dukovanského přivaděče,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Robert Kerndl a dodal: „Konkrétně to tedy znamená, že budou dobudovány a následně provozovány dva velké zdroje – biomasový kotel Tepláren Brno a zařízení pro energetické využívání odpadu v SAKO Brno. Výstavba horkovodu také nevylučuje a ani jinak neomezuje další rozvoj využití obnovitelných zdrojů na území města, jejichž význam poroste. Takto komplexní řešení, které navíc počítá s tím, že velké plynové zdroje tepláren zůstanou i v budoucnu funkční jako záloha, zajistí diverzifikaci a významně sníží závislost na zahraničních primárních energetických dodávkách.“

„Schválení a aktualizace územní energetické koncepce je pro Teplárny Brno zásadní. Tento krok nám poskytne jasnou vizi pro budoucí energetickou politiku města Brna. Zároveň přináší jistotu v oblasti našich dlouhodobých investic a potvrzuje význam a budoucí přínos našich klíčových projektů, jako je horkovod Dukovany–Brno, nový zdroj na biomasu a další,“ řekl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Aktualizace územní energetické koncepce stanoví cíle a zásady nakládání s energií na území Brna. Tento dokument vytváří podmínky pro hospodárné nakládání s energií v souladu s potřebami hospodářského a společenského rozvoje, včetně ochrany životního prostředí a šetrného nakládání s přírodními zdroji energie. Územní energetická koncepce je strategickým materiálem, který má za cíl optimálně nasměrovat energetickou politiku města. Pokud aktualizaci schválí Zastupitelstvo města Brna, dalším krokem bude vypracování a projednání akčního plánu k jejímu naplnění.