Bohumín je druhým nejlépe třídícím městem v kraji

| zdroj: Bohumín0

zdroj: bohumin.cz

Jako každý rok, tak i letos zná tradiční soutěž Moravskoslezského kraje v třídění odpadů své vítěze. Sídla, jejichž občané nakládají se svými odpady nejlépe, získávají každoročně prestižní ocenění v klání O keramickou popelnici. Bohumín obsadil ve své kategorii druhé místo a přivezl si už desátou sošku v řadě. Oproti loňsku si o jednu příčku polepšil.

Ocenění obcí proběhlo v pátek 7. června na slavnostním ceremoniálu v industriálních prostorách klubu BrickHouse, který se nachází v areálu Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě. Do soutěže, kterou každoročně pořádá Moravskoslezský kraj se společností EKO-KOM, se zapojilo všech 300 obcí a měst. První místo v kategorii obcí nad 10 tisíc obyvatel obhájil loňský vítěz Frenštát pod Radhoštěm, následovaný Bohumínem a Kopřivnicí.

„Máme ucelený systém odpadového hospodářství, který trpělivě budujeme už dvě desetiletí. Udržujeme v provozu 140 kompletních sběrných hnízd, přidali jsme kontejnery na použité tuky, domkařům dodáváme a vyvážíme kontejnery na bioodpad, šest dnů v týdnu máme otevřen sběrný dvůr, spolupracujeme s firmami na separaci elektro odpadu a textilního odpadu. Loni jsme zavedli systém door to door a vyvážíme plasty a papír přímo od rodinných domů,“ připomněl starosta Bohumína Petr Vícha.

Podíl separovaných složek odpadu v Bohumíně každoročně roste. V roce 2021 lidé vytřídili 360 tun plastu, v roce 2022 už to bylo 420 tun a loni dokonce 460 tun. U papíru jsou statistiky obdobné, z předloňských 421 tun vzrostl v roce 2023 podíl na 450 tun. V kraji připadlo loni na jednoho obyvatele v průměru 66 kilogramů vytříděného plastu, papíru, skla, nápojových kartonů a kovů. Ve srovnání s ostatními kraji v rámci ČR se v Moravskoslezském kraji nadprůměrně separují plasty a kovy.

„K úspěchu většinou nevede ani jednoduchá, ani krátká cesta. Neustále je potřeba připomínat, jak je třídění odpadů důležité. Snažíme se ve spolupráci s našimi partnery dlouhodobě komunikovat s širokou veřejností napříč generacemi, ale zároveň předávat důležité a aktuální informace zástupcům obcí, kteří jsou klíčovým článkem pro fungování celého systému odpadového hospodářství,“ uvedla na ceremoniálu radní Moravskoslezského kraje za životní prostředí Zděnka Němečková Crkvenjaš.

V kategorii obcí nad 2 000 obyvatel zvítězil Příbor, na druhou příčku dosáhla Dobrá a třetí místo obsadily Trojanovice. Kategorii od 800 do 1 999 obyvatel opanovali zástupci frýdecko-místeckého okresu. Pro pomyslné zlato si došel Hrádek, druhou pozici obsadilo Sedliště a třetí místo dosáhl Písek. Mezi nejmenšími obcemi do 799 obyvatel nejlépe třídili obyvatelé obce Heřmanice u Oder, druhá skončila Košařiska, třetí pak Malenovice.