Zprovozňujete objekt po vynucené odstávce? Jestliže se v objektu déle nepouštěla voda, je potřeba provést řádnou dezinfekci všech rozvodů pitné (studené) i teplé vody.
Legionela
Při odstávce rozvodů teplé a studené vody hrozí totiž pomnožení legionel, nebezpečných baktérií způsobujících tzv. Legionářskou nemoc. Jedná se o zápal plic, který může být nebezpečný kuřákům, lidem nad 50 let nebo nemocným.
Legionela se přenáší aerosolem, takže se lze nakazit vdechnutím kapének při používání kontaminované vody - například mytím, spláchnutím nebo sprchováním.
„Legionela se množí ve vodních systémech na počty, které mohou způsobit infekci, když je teplota vody mezi 25 °C a 50 °C. Toto teplotní rozmezí nemusí být v celém rozvodu, i relativně malé plochy při těchto teplotách umožní legionele růst a následně infikovat zbytek rozvodů,“ říká Jiří Paul z CzWA. Je proto důležité zabránit ochlazování teplé vody pod 50 °C a naopak ohřátí studené vody nad 25 °C, a to v úplně celém systému. I přes chladné počasí se tak může legionela množit například v části rozvodu pitné vody, který prochází kotelnou.
Jestliže byly rozvody studené a pitné vody odstaveny nebo bez provozu po delší dobu, je potřeba provést řádnou dezinfekci systémů.
Studená voda
Na rozvody pitné (studené vody) použijte dezinfekční činidlo, nejčastěji na bázi chloru. V celém rozvodu je potřeba dosáhnout 50 ppm volného chloru (cca 50 mg/l) po dobu nejméně jedné hodiny. Vodu s dezinfekcí je potřeba dostat do všech vývodů a zkontrolovat, že je skutečně na všech místech vypouštění dosažena požadovaná hodnota.
V případě školy nebo hotelu tak skutečně musíte dezinfikovanou vodu nechat protéci do každého umyvadla, záchodu nebo sprchy. Koncentraci volného chloru nelze zjistit jinak než měřením, závisí na pH vody a její kvalitě. Nemáte-li možnost měřit volný chlor, použijte pro dezinfekci vodu s přídavkem prostředku na dezinfekci studen, např. SAVO (cca 5% roztok chlornanu sodného NaClO) v poměru 2 ml na 1 l vody - tj. cca dvě polévkové lžíce na 10 l vody.
Na závěr rozvod důkladně propláchněte běžně zabezpečenou vodou. Používáte-li vlastní zdroj, tak běžná provozní úroveň dezinfekce je do 0,3 mg/l volného chloru. Napouštíte-li vodu z vodovodu, je voda již zabezpečená.
Teplá voda
Kotel naplňte čerstvou vodou a zahřejte na více než 60 °C. Napusťte teplou vodou celý potrubní systém, otevřete všechny ventily a proplachujte všemi vývody tak, aby zaručeně všude vytékala voda o min. teplotě 60 °C. Podobně jako u studené vody nesmíte zapomenout na žádný výtok, žádnou část rozvodu. Nejde-li z nějakého důvodu dostat takto ohřátou vodu do celého systému, je možné použít dezinfekci stejně, jako je pospáno u pitné (studené) vody.
Jestli si chcete být jistí účinností dezinfekce, udržujte systém s provozní koncentrací dezinfekce (studená voda) a minimální teplotou (teplá voda) v provozu po min. 48 h a následně odeberte vzorky na legionelu. Vzorky odebrané dříve než 48 hod po dezinfekci mohou poskytnout falešně negativní výsledky.
Více zde (anglicky).
Ne každý systém umožní toto poměrně jednoduché řešení. Mohou chybět armatury na snadné doplnění dezinfekce apod. V takovém případě doporučuji obrátit se na odbornou firmu, která disponuje i lepším technickým vybavením a profesionálními dezinfekčními činidly.
Webinář Legionella a budovy po odstávkách
20. května 2021 15:00
O webináři, který se koná v rámci tzv. Vodárenských čtvrtků, přineseme další informace v samostatném článku.
Komentáře