Arnika opět ocenila odpadové hospodářství Jihlavy

| zdroj: Jihlava0

800px-Jihlava,_Masarykovo_náměstí_a_kašna_bohyně_Amfitríty
zdroj: wikimedia.org

Nevládní organizace Arnika, která se dlouhodobě zabývá nakládáním s odpady jak u průmyslových podniků, tak i u obcí, letos již po desáté vyhlásila výsledky soutěže Odpadový Oskar. Jihlava skončila v Kraji Vysočina na 3. místě.

Jihlava opět bodovala v soutěži Odpadový Oskar nevládní organizace Arnika. „Naše město bylo vůbec prvním v Česku nad 50 tisíc obyvatel, kterému se podařilo snížit produkci směsného komunálního odpadu pod 150 kilogramů v přepočtu na 1 obyvatele a rok,“ připomněl náměstek primátora Richard Šedivý. Letos se se 140,5 kg odpadu na obyvatele a rok umístila na třetím místě v Kraji Vysočina - za Havlíčkovým Brodem a Pelhřimovem - mezi městy nad 5000 obyvatel.

Hodnotitele zaujal jak systém samotný, tak i web města věnující se odpadům www.jihlava.cz/odpady, kde lze najít pohromadě všechny potřebné informace, ale i náměty na to, jak ve svém životě snížit produkci odpadu obecně. Systém v sobě zahrnuje nejen černé popelnice na komunální odpad, barevné kontejnery na odpad tříděný, kontejnery na jedlé tuky a oleje, elektrozařízení, textil, či bioodpad, ale i tři sběrné dvory, kompostárnu a dvě re-use centra, kterými se snažíme vzniku odpadu předcházet. „Protože nejlepší a nejlacinější je odpad, který vůbec nevznikne,“ upozornila vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková.

Systém nakládání s odpady musí být dlouhodobě funkční, ekonomicky udržitelný, uživatelsky příjemný a ideálně i motivující, protože to, jak nakládáme s odpady, je na každém z nás. Proto si velmi vážíme i toho, že Jihlava byla Arnikou oceněna jako příklad dobré praxe právě kvůli systematické péči o odpadové hospodářství.

„Jsme vděční všem obyvatelům města, kteří přemýšlejí o tom, jak žít, snaží se aktivně snižovat množství vzniklého odpadu a když už odpad vznikne, vytřídí jej do kontejnerů k tomu určených. Bez spolupráce každého z obyvatel totiž není možné množství vyprodukovaného odpadu snížit. Děkujeme, že nám pomáháte,“ dodala Katarína Ruschková.