Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.
Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla v 24. týdnu na území ČR celkově silně podnormální. Oproti předcházejícímu týdnu došlo k mírnému zhoršení stavu podzemní vody. Hladina ve srovnání s předchozím týdnem převážně stagnovala s tendencí k mírnému poklesu. U 5 % vrtů hladina klesala výrazněji a naopak u 6 % výrazněji rostla. Podíl mělkých vrtů se silně a mimořádně podnormální hladinou (42 %) a s normální hladinou (35 %) se snížil. Podíl vrtů se silně a mimořádně nadnormální hladinou (1 %) se nezměnil.
Vydatnost pramenů na území ČR byla v 24. týdnu celkově mimořádně podnormální. Oproti předcházejícímu týdnu se celkově stav vydatnosti zhoršil. Vydatnost pramenů převážně stagnovala s tendencí k mírnému zmenšení. Podíl pramenů se silně a mimořádně podnormální vydatností (48 %) se zvýšil. Podíl pramenů s normální vydatností (26 %) se snížil a podíl pramenů se silně a mimořádně nadnormální vydatností (4 %) se nezměnil.
Hladiny vodních toků byly v průběhu týdne setrvalé s převážně klesající tendencí, hladiny menších toků zasažených intenzivními přeháňkami
a bouřkami kolísaly. V porovnání s dlouhodobými červnovými normály byly průtoky i nadále převážně podprůměrné až výrazně podprůměrné, v rozmezí od 20 do 70 % Qm. Jen ojediněle byly průtoky průměrné až mírně nadprůměrné. Z hlediska hydrologického sucha se situace oproti předchozímu týdnu výrazně zhoršila. Nejvíce hlásných profilů s průtoky pod hranicí sucha se vyskytuje v povodí dolního Labe a Ohře (2/3 profilů) a Vltavy (1/3 profilů).
Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tyto vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny z
80–100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry.
Přílohy
Komentáře