Ministerstvo zemědělství předkládá stručnou zprávu se shrnutím nejdůležitějších skutečností o aktuálním stavu vodních zdrojů. Správci povodí situaci monitorují a vyhodnocují na základě aktuálních potřeb.
Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla v 8. týdnu na většině území ČR celkově normální. Oproti předcházejícímu týdnu došlo k mírnému zlepšení stavu podzemní vody. Hladina převážně stagnovala s tendencí k mírnému poklesu, u 10 % vrtů však výrazně rostla.
Vydatnost pramenů na území ČR byla celkově mírně nadnormální. Oproti předcházejícímu týdnu se celkově stav vydatnosti zlepšil. Vydatnost pramenů ve srovnání s předchozím týdnem převážně mírně rostla.
K výrazným vzestupům vodních hladin došlo již na počátku týdne vlivem oteplení a srážek zejména na tocích odvodňujících horské oblasti na severovýchodě republiky (v povodí horního Labe, Jizery, Metuje, Úpy, Divoké Orlice, Lužické Nisy). Na řadě profilů byly během pondělí a noci na úterý dosaženy 1. SPA. V následujícím období až do konce týdne již toky postupně klesaly nebo byly setrvalé. V porovnání s dlouhodobými únorovými průměry se celkové týdenní průtoky pohybovaly v širokém rozmezí hodnot, nejčastěji od 55 do 210 % Qm, více vodné toky dosahovaly až 3,5násobku průměru. Z hlediska hydrologického sucha se situace oproti předchozímu týdnu nezměnila, i nadále se sucho na sledovaných tocích téměř nevyskytovalo.
Významné vodárenské i víceúčelové nádrže jsou až na výjimky (tyto vodní díla mají nižší naplněnost převážně z provozních důvodů) naplněny z 80–100 % a jsou tak schopny zabezpečit požadované odběry.
Za měsíc únor bylo z vodních nádrží nadlepšeno 10,94 mil. m3 do vodních toků pod nádržemi. Od začátku roku 2022 bylo z vodních nádrží nadlepšeno celkem tedy 28,54 mil. m3.
Během února došlo rovněž k akumulaci vody v zásobních prostorech vodních děl. V součtu za všechny státní podniky Povodí celkem bylo akumulováno 188,18 mil. m3, od začátku roku 2022 bylo ve významných vodních nádržích na území České republiky akumulováno tedy 257,12 mil. m3.
Komentáře