Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Adapterra Awards: Obnova krajiny na Zálúčí u Blatničky

| zdroj: Adapterra Awards/ Nadace Partnerství0

adapterra1_blatnicka_03m.jpg
zdroj: Vojta Herout/ Adapterra Awards

Dnes na Farmě Blatnička uvidíte pole, která křižují aleje stromů a zatravněné kvetoucí pásy. Voda se díky nim lépe zasakuje a neodtéká bez užitku pryč, úrodná půda je chráněna před odnosem vodní nebo větrnou erozí a pole zároveň viditelně ožila.

Co opatření řeší

Zatravněné pásy slouží k zasakování srážkové vody, která na ně dopadne z nebe nebo steče z okolních polí. Díky tomu dochází k doplnění půdní vláhy a zásob vody v podzemí. Zpomaluje se tak rychlý odtok vody do Bozatinského potoka nebo blízké závlahové nádrže Blatnička. Stejně to funguje i se sněhovými srážkami. Kromě sucha si území dokáže lépe poradit i s přívalovými srážkami a vodní a větrnou erozí. Hluboce kořenící stromy - duby, hrušně, kaštanovníky - se navíc umí dostat k podzemním zdrojům vody, kterou následně převádí do koruny a výparem zlepšují mikroklima pro okolní zemědělské hospodářství.

adapterra2_blatnicka_04m-(2).jpg
Vojta Herout/ Adapterra Awards

Jak to funguje

Celých 65 hektarů scelené zemědělské monokultury bylo v roce 2015 rozděleno na menší plochy. V území se nyní střídá pestrá směs způsobů hospodaření. Najdete zde ornou půdu, kterou obhospodařují různí majitelé, nenáročné krajinotvorné sady, hrušňové aleje doplněné dřínem obecným, vrbovými a trnkovými remízky. Autor projektu založil v území i zatravněné pásy s rozličnými druhy rostlin, meze a polní úhory. Na části krajiny jsou i ekologické produkční sady.

Rozdělení nepřerušovaného lánu orné půdy na části menší než 10 hektarů přispělo k lepší prostupnosti krajiny a snížení vodní i větrné eroze. Obnova přírodní krajinné struktury zvýšila celkovou ekologickou stabilitu krajiny. Už po 3 letech si místo oblíbila zvířata jako skřivan polní a zajíc polní. Pro laickou veřejnost majitel organizuje komentované procházky hrušňovými sady a jarní procházky v rámci Víkendu otevřených zahrad. Vzdělávací a výchovný význam má symbolické sázení stromků dětmi. V rámci akce Jedna kytka na celý život byl na podzim 2018 založen Sad zamilovaných.

adapterra3_blatnicka_05m.jpg
Vojta Herout/ Adapterra Awards

Původní stav

Podle archivních leteckých snímků hospodařili v Zálúčí mezi Bozatinským potokem a závlahovou nádrží Blatnička různí vlastníci na drobných políčkách. V době kolektivizace byla scelena do rozsáhlých monokultur orné půdy. Těsně před výsadbou alejí a tvorbou zatravněných pásů nájemce pozemků využíval území k intenzivnímu polnímu hospodaření se všemi průvodními negativními jevy, jako je utužování půdy, ničení půdního života nebo úbytek přirozených živin. Oblast trpěla vodní i větrnou erozí a silnými vysušujícími větry.

Údržba

Vysazeným dřevinám zajiští majitel Martin Smetana výchovný řez a přiměřené oplocení až do doby, kdy již nebudou hrozit škody zvěří. Zavedl postupnou seč trávy a do budoucna počítá s pastvou zvířat. Část travního porostu zůstává a je vyhledávaná zejména zajíci a srnkami.

Náklady na údržbu jsou marginální v porovnání s prvotními náklady na založení. Údržbu travních porostů zemědělec financuje z dotačního titulu Jednotná platba na plochu (SAPS) a do budoucna z prodeje extenzivně vypěstovaného ovoce.

adapterra4_blatnicka_10m.jpg
Vojta Herout/ Adapterra Awards

Proč to není jinak

Obec v rámci plánu společných zařízení v zájmovém území neplánovala žádná opatření s podobným cílem. Opatření tak vhodně doplňuje síť obdobných aktivit, ke kterým přistoupila obec Blatnička v jiné části katastru nebo které provedly přilehlých katastrálních území.

Největší výzvy a překážky

Území muselo projít komplexní pozemkovou úpravou. Výhodou byl zánik nájemních smluv a možnost okamžité realizace. Další fáze komplikují nově uzavřené nájemní smlouvy, které je nutné nejdřív vypovědět. Většinou se jedná o 1-5letou výpovědní lhůtu.

Zkušenosti z provozu

Příjemným překvapením bylo, když spřátelený zemědělec přijel se svou technikou připravit pozemek na výsadbu bez nároku na odměnu jen proto, že se mu projekt zalíbil. Vlastník přitom počítal s tím, že za poskytnutou službu dostane řádně zaplaceno.

Kolik to stálo

Celkové náklady Martin Smetana nevypočítal, avšak zahrnovaly jak vlastní zdroje, dary, dobrovolnické brigády, tak i částečně finance z dotačního Programu obnovy přirozených funkcí krajiny (POPFK) Ministerstva životního prostředí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj