V Praze probíhá 22. ročník mezinárodní vodohospodářské výstavy VODOVODY-KANALIZACE. Výstava představuje nejvýznamnější oborové setkání v České republice. Akci již tradičně doprovází bohatý program, jehož součástí je pásmo odborných přednášek.
Druhý den výstavy patřila úvodní část programu přednášek RNDr. Pavlu Punčochářovi, CSc. z Ministerstva zemědělství, který se zabýval otázkami klimatické změny a jejího vlivu na vodní zdroje.
Pavel Punčochář mimo jiné zdůraznil, že dodávky pitné vody je nutné zajistit s dostatečným časovým předstihem. Rozhodnutí o výstavbě nádrží je třeba učinit nyní, aby byly zabezpečeny udržitelné vodní zdroje pro období po roce 2040.
V odpovědi na dotaz týkající se recyklace vody v průmyslu uvedl Pavel Punčochář: „Průmyslová recyklace nikomu nevadí a podporujeme ji. Jde o chtěnou věc.“ Poznamenal také, že většina podniků se již recyklací vody zabývá, bez ohledu na to, zda existuje státní nařízení či nikoli.
Ing. Radek Hospodka z Ministerstva zemědělství hovořil o rozsahu regulace Ministerstva zemědělství ve vodárenství. Upozornil na obrovský rozvoj sektoru vodovodů a kanalizací po roce 1989. Od 90. let narostla délka vodovodní řady o 81 %, zvýšil se počet čistíren odpadních vod o 433 % (na 3340 ks ČOV v roce 2021) a nárůst u kanalizační stoky činil +201 %.
Oblasti regulace oboru vodovodů a kanalizací bude věnován samostatný článek.
Na předchozí informace navázal Radek Hospodka další přednáškou s názvem Výčet povinností vlastníků a provozovatelů vodovodů a kanalizací. Rozhodující povinnosti vlastníků a provozovatelů v sektoru vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu v České republice jsou specifikovány dle zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů.
„Zaměřujeme se na základní povinnosti vyplývající ze zákona,“ konstatoval Hospodka a rozvedl problematiku smluv o provozování. Jsou případy, kdy chybí smlouva o provozování mezi městy a společnostmi, které město vlastní. Nejsou přesně vymezeny povinnosti. K podceňovaným povinnostem patří i dohody s vlastníky, kanalizační řády nebo plán financování obnovy.
Informace ke Směrnici o čištění městských odpadních vod přinesl Ing. Jiří Duda z Ministerstva zemědělství. Evropská komise dne 26. 10. 2022 zveřejnila návrh revize Směrnice Rady ze dne 21. 5. 1991 o čištění městských odpadních vod (Urban Waste Water Treatment Directive – UWWTD).
Jde o velmi ambiciózní a rozsáhlou revizi stávající směrnice. Kromě zpřísnění stávajících povinností zavádí celou řadu nových povinností pro členské státy, a to v časovém horizontu let 2025–2040. K zásadním cílům patří:
- vztažení požadavků směrnice na aglomerace nad 1000 EO,
- přísnější limity odstraňování N/P pro terciální čištění,
- mikropolutanty (kvartérní čištění), včetně odpovědnosti výrobců,
- zavedení reportingu, monitorování a sledování IAS,
- energetické audity pro ČOV a následně dosažení energetické neutrality,
- přepady z odlehčovacích komor a srážkový odtok – zavedení monitoringu a následně Integrované plány.
O novele vyhlášky č. 428/2001 Sb. hovořila Ing. Věra Bogdanova z Ministerstva zemědělství.
Jedná se o novelu vyhlášky, kterou se mění vyhláška č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů.
Cílem novely vyhlášky je dokončit transpozici směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/2184 ze dne 16. prosince 2020 o jakosti vody určené k lidské spotřebě.
Předmětnou směrnicí dochází k povinnému zavedení komplexního přístupu k bezpečnosti vody, který je založený na posouzení rizik zahrnujících celý zásobovací řetězec již od povodí přes odběr, úpravu, akumulaci a rozvod vody až po „kohoutek“.
V této souvislosti dochází k úpravě rozsahu úplných a krácených rozborů surové vody na základě výsledků posouzení rizik, zpracovaného podle vyhlášky č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody, ve znění pozdějších předpisů.
Současně jsou zohledněny také výsledky posouzení a řízení rizik částí povodí souvisejících s místy odběru vody určené k lidské spotřebě, zpracovaného podle nové vyhlášky č. 50/2023 Sb., o plánech povodí a plánech pro zvládání povodňových rizik.
Novela vyhlášky dále upravuje na základě směrnice 2020/2184 informační povinnosti vlastníka vodovodu nebo kanalizace, popřípadě provozovatele. Jedná se především o rozsah informací zveřejňovaných provozovatelem vodovodu nebo kanalizace na jeho internetových stránkách, nebo rozsah konkrétních údajů o vodném nebo stočném, které musí být pravidelně předávány vlastníkem vodovodu nebo kanalizace, popřípadě provozovatelem, odběratelům.
Poslední přednáška Redukční ventil umí zázraky přiblížila detaily z praxe společnosti Pražské vodovody a kanalizace, a.s.
Soutěže a výstava fotografií
Výstavu doprovází vybrané fotografie z fotosoutěže VODA 2023, Vodárenská soutěž zručnosti, soutěž o nejlepší exponát a nejlepší expozici.
Akce potrvá do 25. 5. 2023 do 16. hodin.
Komentáře