25. vydání vodohospodářské ročenky označované tradičně jako Modrá zpráva představuje vodní hospodářství roku 2020.
Z pohledu MZe
Rok 2020 byl oproti období 2014–2019 výrazně více vodný, díky čemuž se zlepšila hydrologická situace. Roční úhrn srážek dosáhl výše 766 mm a zařadil se tak jako 10. nejvyšší roční úhrn srážek od roku 1961. Území České republiky bylo na mnoha místech zasaženo povodněmi v červnu a v podzimních měsících roku.
Správci vodních toků v působnosti Ministerstva zemědělství jsou státní podniky Povodí a Lesy ČR. Na správu vodních toků ve sledovaném roce vynaložili více než 3 miliardy korun. O jejich hospodaření a dalších činnostech včetně porovnání dat v delších časových řadách se také dozvíte v této ročence.
Z kapitoly o vodovodech a kanalizacích zjistíte, že se zvýšila spotřeba vody o 0,5 litru na osobu a den a dosáhla výše 91,1 litru na osobu a den. Ztráty pitné vody dosáhly 87,8 milionu kubíků, tedy 15,1 % z vody určené k realizaci. Průměrná cena bez DPH pro vodné činila 41,40 korun za kubík, pro stočné 36,50 korun za kubík. Počet čistíren odpadních vod se za sledovaný rok zvýšil o 64 na celkový počet 2 795 čistíren a též došlo k dalšímu prodloužení vodovodní i kanalizační sítě.
V roce 2020 vynaložilo Ministerstvo zemědělství na vodní hospodářství celkem 3,4 miliardy korun. Byly podpořeny akce v oblasti vodovodů a kanalizací, protipovodňové ochrany, drobných vodních toků a malých vodních nádrží, prevence před suchem a pozemkové úpravy.
Z pohledu MŽP
Rok 2020 byl z vodohospodářského pohledu klíčovým zejména vzhledem k intenzivní přípravě Národních plánů povodí včetně programů opatření a Plánů pro zvládání povodňových rizik, dvou nejvýznamnějších strategických dokumentů v oblasti vodohospodářské problematiky. Metodologie zpracování plánů je vedena evropskými směrnicemi (2007/60/ES a 2000/60/ES) a dílčí kroky jsou kontrolovány Evropskou komisí, které se reportují výstupy. Plány si berou za cíl identifikovat největší vodohospodářské problémy v České republice a vymezit opatření, kterými lze daný problém řešit.
Mezi významné legislativní kroky Ministerstva životního prostředí v roce 2020 patřila novela vodního zákona, který je základním legislativním nástrojem v oblasti vodního hospodářství. Tato novela, vyhlášená ve Sbírce zákonů s účinností od 1. února 2021, upravuje v nové hlavě X. „Zvládání sucha a stavu nedostatku vody“ operativní řízení v období sucha a stavu nedostatku vody. Novela vymezuje pojmy „sucho“ a „stav nedostatku vody“, zavádí povinnost zpracování plánů pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody pro území České republiky a pro území kraje, stanovuje obsah tohoto plánu, priority způsobů užití vody pro účely návrhu opatření a způsob pořízení a projednání plánu, vymezuje orgány pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody a jejich kompetence, stanovuje předpovědní službu pro sucho a stanoví postup při vydávání opatření při stavu nedostatku vody.
Kompletní Zprávu o stavu vodního hospodářství České republiky v roce 2020 najdete zde.
Komentáře