Největší hybridní mezinárodní konference udržitelnosti v Česku SUSTAINABLE FUTURE řešila mimo jiné problematiku zelených zakázek, obnovitelných zdrojů energie či rozvoje elektromobility. Hovořilo se rovněž o udržitelnosti v oblasti módy, financí, logistiky či stravování. Komunální ekologie byla mediálním partnerem akce.
Zelené zakázky
Zelené zadávání je velmi důležitým tématem, protože významně ovlivňuje trh, zdůraznila Laura Mitroliosová z CIRA Advisory. Veřejné zakázky v souladu s environmentálními požadavky se dotýkají všech dodavatelů, ale je na zadavateli, aby je zohledňoval a zdůrazňoval, že téma cirkulární ekonomiky a ESG je velmi důležité.
Výrobní podniky mají mnoho možností, jak ovlivňovat svou uhlíkovou stopu, ale i firmy nabízející služby mohou využít řadu přístupů, jak se k udržitelnosti postavit.
Tepelná čerpadla se počítají mezi OZE
„Po století páry nastává doba uhlíková,“ uvedl svůj příspěvek o významu tepelných čerpadel Tomáš Habel ze společnosti Daikin.
Budovy a jejich energetické systémy hrají hlavní roli ve snižování globálních emisí.
Potenciál tepelných čerpadel:
- Vysoká energetická účinnost EEF – významně snižují množství primární neobnovitelné energie v budově (EED, EPBD)
- Zvyšují podíl obnovitelných zdrojů energie – TČ dodává v průměru ¾ energie z okolního prostředí (RED)
- Pomáhají snižovat emise CO2 a zlepšují stav ovzduší a emisí pevných částí frakcí PM10 a PM2,5 (FF55, GD)
- Umožňují jedinou technologií vytápět i chladit, některá zároveň i s distribucí tepla – snižují výrazně provozní náklady
Využití pro občanské stavby, veřejné budovy, dokáží ozelenit teplárenství atd.
Řešení současné krize
„Česká republika je závislá na fosilních palivech,“ zdůraznil Jakub Skavroň zastupující platformu Climate and Sustainable Leaders Czech Republic. Cílem platformy je sledovat prostřednictvím první komplexní zprávy v ČR s názvem Carbon Tracker ambice největších tuzemských firem při snižování uhlíkové stopy a motivovat další společnosti ke startu projektů, které přispívají k udržitelnosti a ochraně klimatu.
Asociace chce podporovat trendy směřující ke změnám v energetice, ale zároveň upozorňuje, že projekty musí být ekonomicky smysluplné. Nelze například spoléhat pouze na solární energii, která není celoročně dostupná, je třeba ji doplnit dalším zdrojem.
Téma zemního plynu je v současné době klíčovou problematikou. Evropa je v kleštích a jakékoli zbrklé řešení může vyvolat ekonomickou nestabilitu.
Rychlé a politicky výhodné řešení neexistuje, zmínil Michal Gvuzdze společnosti Shell. V nákladní dopravě jsou řešení zatím ekonomicky neudržitelná. Náhrada dieselu je drahá. V osobní dopravě je řešením elektromobilita. Konzervativnost v této oblasti však stojí ČR mnoho příležitostí.
Přestat prodávat benzín a naftu?
Jak Michal Gvuzd uvedl, v ČR je zhruba 6,5 milionu automobilů. Přestat prodávat benzín a naftu není řešení, protože bychom omezili mobilitu velké části obyvatel.
Rozvoj elektromobility
„Problémem jsou náklady,“ konstatoval David Nurkovič z Eurowag. Nákup elektrovozidel je zejména u nákladních aut podstatně dražší.
„Pro rozvoj elektromobility je klíčová dostupnost pro různé sociální skupiny a infrastruktura,“ komentovala současnou situaci Kateřina Bohuslavová z ČEZ. Zdůraznila nutnost spolupráce se strategickými partnery, aby byla nalezena funkční řešení.
Jednou z firem, které úspěšně využívají elektromobily, je Komerční banka, jak informovala Jitka Haubová z této společnosti. Připomněla nezbytný odběr zelené energie a přiblížila dva hlavní důvody, které je k nákupu elektrovozů vedly, a to závazek k uhlíkové neutralitě a zároveň potřeba testovat technologie nabízené klientům.
Podpora elektromobility funguje prostřednictvím dotací, existují zvýhodněné úvěry, leasingy a spotřebitelské úvěry.
Další informace z oblasti udržitelnosti vám přiblížíme v samostatných článcích.
Komentáře