Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Vodní prvky městě

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Proměny pro města, VZmB, město Plzeň0

kašna.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixabay

V zastavěném prostředí se drží teplo. Mikroklima měst příznivě ovlivňuje dostatek zeleně a vodních ploch. Vedle říčních nábřeží a větších vodních ploch mohou k ochlazování měst napomoci i menší vodní prvky: kašny, fontány, pítka nebo mlžítka.

Ochlazování měst

Vodní plochy a prvky se podílí na snižování extrémních teplot v horkých dnech a zvyšují vzdušnou vlhkost. Prvky využívající tryskající nebo padající vodu navíc pročišťují vzduch od prašných nečistot. Jde také o vhodné estetické doplnění veřejných prostor. Plochy jsou vnímány jako relaxační zóny, vodní prvky jsou vděčnou atrakcí pro dětské hry. Pitná voda z pítek je jednoduše k dispozici a není nutné řešit obalový odpad.

Sušice - revitalizovaný lesopark na říčním ostrově Santos

Sušický park vznikl na počátku 20. století. Chybějící péče se však podepsala na jeho stavu a výsledkem byl poněkud zanedbaný prostor. Obnova ostrova Santos a jeho okolí se realizovala na základě projektu Pavla Šimka z atelieru Florart. Využívá vodní živel i s jeho sílou a dynamikou. Navrhovaná skladba zeleně a vymezení jednotlivých částí ostrova je promyšlená a propojuje jednotlivé zóny: sever – městská pláž; střed – park, kultura, pobyt a pohyb; jih – brouzdání, řeka a slunce.

Lesopark má charakter lužního lesa, je součástí ekologicky významného biocentra Pod Kateřinkou a vyskytuje se zde řada živočišných a rostlinných druhů. Citlivé vegetační úpravy podtrhly charakter lužního lesa, architektonické řešení pak vytvořilo jakousi loď na Otavě. Vedle zázemí pro návštěvníky a hřišť byl obnoven i zaniklý kuželník a propojovací kanál. Přibyly pohodlné přístupy k řece. Na ostrově jsou čtyři objekty od sochaře Václava Fialy. Projekt získal řadu ocenění (Cena Nadace Proměny 2010, Cena veřejnosti v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje 2013, odborné ocenění Park roku 2014, dostal se do užšího výběru poroty Grand Prix Architektů 2014, bodoval v soutěži Park desetiletí v roce 2016).

Brno má kašnu s celoročním provozem

Vodní prvky má v Brně na starosti Veřejná zeleň města Brna p.o., která byla zřízena roku 1995 jako příspěvková organizace rozhodnutím zastupitelstva Města Brna. Pod vodní prvky spadají kašny, které slouží jako estetický prvek a doplněk parku či náměstí a také pítka, která slouží lidem k osvěžení v horkých dnech.
Zajímavostí v oblasti vodních prvků ve správě VZmB je například kašna Spravedlnosti na Moravském náměstí, která má celoroční provoz. Voda v ní je ohřívaná, aby ve dnech větších mrazů nezamrzla. Další zajímavostí je uměle vytvořený tok říčky Ponávky v parku Lužánky v místech, kdy před zatrubněním tekla skutečná říčka. V okolí tohoto vodního toku žije mnoho živočichů, kteří jsou svým životem vázáni na vodu – např. divoké kachny, žáby, ryby, ale i ledňáčci.

Údržbě vodních prvků je třeba věnovat náležitou péči. Aby voda zůstala čistá a nenamnožily se v ní řasy, je nutné pravidelné čištění a dávkování přípravků s chlórem. Ovšem voda např. ve Skalním jezeře v parku Špilberk je ošetřována pouze systémovým algicidem a čistícími baktériemi. Tyto baktérie jsou používány také v Lužánkách ve velké nádrži s potokem. Nedochází zde k úhynu litorálních rostlin ani živočichů žijících ve vodě.

Plzeň stojí provoz a údržba kašen přes 700 tisíc Kč ročně

Po nezbytné zimní odstávce došlo v květnu k obnovení provozu celkem 32 vodních prvků. Jde o kašny, fontány, pumpy a pítka. Kašny a fontány prochází kontrolou na podzim při zazimování i na jaře před spuštěním provozu, kdy se prověřují rozvody elektroinstalace a vody, čerpadla, trysky, reflektory i neporušenost povrchů. Zahájení provozu tak zabere zhruba tři týdny.

Nejnáročnější na opětovné spuštění jsou pozlacené kašny na náměstí Republiky – Anděl, Velbloud a Chrtice. Trojice moderních kašen vyrobených podle návrhu pražského architekta Ondřeje Císlera, ozdobené sedmi druhy plátkového zlata, má své technologické zázemí ukryté v prostorách plzeňského podzemí. Tam se také nachází největší, skoro dvacetikubíková rekuperační nádrž kašny Velbloud.

Jarní spuštění vodních prvků vyjde přibližně na 92 tisíc korun. Ročně jde z městského rozpočtu na údržbu a provoz kašen více než 700 tisíc korun.

Aby se zbytečně neplýtvalo, voda v jednotlivých kašnách většinou cirkuluje v uzavřeném okruhu. Výměna vody se provádí jednou měsíčně, v případě nutnosti bohužel i častěji, protože ve fontánách často končí květiny, mobiliář, odpadky nebo mycí prostředky. Aby se v kašnách netvořily řasy, je voda upravována chlorem. Nejedná se o vodu pitnou, ta je k dispozici pouze v pítkách.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj