V Hrochově Týnci se konaly „Místní dny pro klima a energie“

| zdroj: Pardubický kraj0

04_____pohled_z_druhe_strany
zdroj: pardubickykraj.cz

Nejdůležitějším tématem na konferenci, kterou pořádalo město Hrochův Týnec ve spolupráci s MAS Skutečsko, Košumbersko a Chrastecko, byl boj proti suchu a možnosti, jak se s touto výzvou vypořádat. Účastníci se také dozvěděli nejnovější informace o současném stavu protipovodňové ochrany v povodí Novohradky.

Za Pardubický kraj se konference zúčastnil hejtman Martin Netolický.

„Dlouhodobě se snažíme komunikovat o problematice klimatu i energií a jejich očekávaných dopadech s jednotlivými starosty obcí. Kvůli řešení klimatické změny máme schválenou Regionální strategii adaptačních opatření. Při přípravě adaptačních opatření s obcemi zároveň využíváme Institut environmentálních výzkumů a aplikací (IEVA). Součinnost a spolupráce je při poskytnutí odborné, technické i finanční podpory s jednotlivými obcemi naprosto nezbytná. V loňském roce se nám podařilo dokončit protipovodní ochranu Štěnce na Řepnickém potoce. Celý projekt vyšel na sedm milionů korun. Do konce srpna by také mělo dojít k revitalizaci Banínského potoka, kde bude vytvořeno nové meandrující koryto a to stávající zrušeno. Současně zpracováváme další adaptační opatření, například pro Novohradku v Chroustovicích a Luži, Ředický potok v Sezemicích a Svitavu v Baníně,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.