V Bohumíně skončil svoz vyplaveného odpadu, město obnovuje licitace bytů

| zdroj: Bohumín0

garbage-413757_640
zdroj: pixabay

Život ve městě se po povodních postupně vrací do běžných kolejí. Minulý týden místní technické služby oficiálně ukončily svoz popovodňového odpadu. BM servisu se podařilo odvézt 4 000 tun materiálu, který zničila velká voda.

„Původní odhady se pohybovaly až okolo deseti tisíc tun, nakonec půjde zhruba o polovinu. Díky tomu nebudeme muset letos zavřít naši městskou skládku, což by pro nás znamenalo výrazné komplikace v nakládání s odpady. Kapacita by měla vydržet ještě přibližně rok,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura. Dodal, že BM servis z ulic aktuálně odváží poslední vyplavený materiál, jako jsou elektrické spotřebiče a další vytříděné věci.

Přestože technické služby několikrát projely všechny ulice a opakovaně z nich odstranily veškerý odpad, někteří obyvatelé stále vytvářejí nové hromady věcí na chodnících a veřejných prostranstvích. „Evidentně jde o předměty, které povodeň vůbec nezasáhla. Víme o lokalitách, kde v extrémních případech lidé dokonce vyhazují starý nábytek a další věci přímo z oken. Apelujeme na všechny občany, aby už žádný další odpad před domy nevynášeli, protože jeho svoz byl po povodních opakovaně zajištěn a není důvod vytvářet nové skládky,“ doplnil místostarosta. Ve výjimečných případech, kde z různých důvodů nemohli občané své sklepy dosud vyklidit, mohou volat na telefonní číslo 596 092 466 a požádat o přistavení kontejneru.

Po týdnech odstraňování následků záplav se Bohumín vrací k běžné agendě. Město od 4. listopadu obnovuje licitace městských bytů, kterým vystavila stopku nutnost zajistit náhradní ubytování lidem z vyplavených domácností. „Poskytli jsme 23 bytů jako dočasné útočiště pro povodní postižené rodiny. Stále necháváme pět bytů v záloze pro případ, že by se ještě vyskytla potřeba někomu zázemí zajistit,“ popsal místostarosta Igor Bruzl.

Radnice pomohla díky vlastním bytovým rezervám postiženým rodinám nejen z rodinných domů v městských částech, ale i řadě nájemníků z 16 bytů v Červené kolonii. Povodeň nově zrekonstruované domy výrazně poškodila. Jejich sanace začala koncem minulého týdne. Po vysušení musí přízemní byty projít komplexní rekonstrukcí, obyvatelé se tak do nich vrátí až za několik měsíců.