Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Týden pro klima 2023

| autor: Hana Tomášková| zdroj: Liberecký kraj, Týden pro klima0

ekologie.jpg
zdroj: Ilustrační foto/ Pixababy

Týden pro klima si připomíná od 5. od 11. června celá Česká republika. Jeho cílem je upozornit na klimatickou krizi a seznámit veřejnost s jejím možným řešením.

Uhlíková stopa Libereckého kraje

Ve vestibulu krajského úřadu je v současnosti k vidění graficky zpracovaná uhlíková stopa Libereckého kraje a návrhy, jak snižovat emise uhlíku související s dopravou, potravinami, používáním energie v domácnosti, využíváním vody a nakládáním s odpady.   

Ze studie vyšlo, že celkové emise skleníkových plynů, za které kraj odpovídá, dosáhly v roce 2019 bezmála 3,6 milionu tun ekvivalentů CO2. Nejvýznamnější vliv má sektor energie, který tvoří 74 % celkové uhlíkové stopy. Sektor dopravy se podílí 20 % a likvidace odpadů a odpadních vod 5 %. Zemědělství pak tvoří 1 % celkové uhlíkové stopy kraje.

Výroba elektrické energie z obnovitelných zdrojů má nulovou uhlíkovou stopu. Energeticky úsporná opatření uplatňovaná na území kraje budou proto mít zásadní dopad na celkovou uhlíkovou stopu. Vedle spotřeby energie největší negativní efekt v kraji působí individuální automobilová doprava, což by mohlo zlepšit odpovídající napojení kraje na páteřní železniční síť a například i podpora alternativních forem dopravy.

Studie uhlíkové i ekologické stopy Libereckého kraje i krajského úřadu a Akční plán adaptace v podmínkách Libereckého kraje jsou zveřejněné na webu kraje: https://zivotni-prostredi.kraj-lbc.cz.

Přečtěte si také:

Spočítat si uhlíkovou stopu zabere zhruba 15 minut

Jak vzdělávat o klimatické změně skrze místo, kde žijeme

Středisko ekologické výchovy SEVER a Správa NP České Švýcarsko Vás srdečně zvou na seminář, který představí principy, přístupy a témata, která jsou klíčová pro smysluplné vzdělávání o klimatické změně.

Účastník získá akreditované osvědčení. 

Pro účastníky jsou zdarma připraveny studijní materiály, pracovní listy a ekovýchovné materiály vhodné do výuky. 

Na seminář je nutné se předem přihlásit na odkazu ZDE.

Pojďte s námi do divočiny!

Zveme vás na komentovanou vycházku za faunou a flórou na Červeňák, která se bude konat 8.6.2023 od 16 hodin.

Akci, která bude také zařazena jako aktivita do projektu Pakt starostů připravuje náměstkyně primátora odpovědná za životní prostředí Jiřina Klčová ve spolupráci s městským obvodem. Exkurzí vás provede Martin Trávníček ze spolku Pestré Polabí, který o lokalitu pečuje a Petra Vašíčková, z ÚMO Pardubice IV, která Vás seznámí se záměry, které se zde plánují. Sraz účastníků je u mostu Zeleňák.

Zastavěná území a jejich vliv na krajinu

Během krátkého semináře se dozvíte, jaké jsou hlavní problémy měst a co s nimi můžeme dělat. Už předem si můžete prohlédnou publikaci Naše krajina, ze které budeme vycházet:  https://www.nadacevia.cz/wp-content/uploads/2022/01/NASE-KRAJINA_Klara-Duskova-2021-web.pdf

Akce Komunitní zahrady Střelák, která je první komunitní zahradou v Hradci Králové.

Piknik pro klima: co můžeme dělat pro klima v Líšni?

Pojďme si popovídat o životě v čase klimatické změny a o tom, co bychom mohli podniknout - třeba přímo v Líšni! Akce se koná 9. 6. 2023 od 17. hod., Líšeňská rokle

Detaily všech akcí v rámci Týdne pro klima 2023 najdetezde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj