Světlo studených zdrojů s přebytkem modré složky vnímá mnoho lidí jako agresivní, rušivé, nepříjemné, budící. Je to prostě tak. Přirozené světlo v noci zajišťoval pouze Měsíc a to s kulminací v úplňku jednou za 29 dní a intenzitou na zemi maximálně 0,25 lx.
Dnešní standardy na umělé osvětlení jsou o řád vyšší a to v minimálním případě, na fasádách domů se respektuje hladina i 20 krát vyšší? Důvod? Neumíme to lépe udělat a nebo se nám nechce? Dříve to možná nebylo tak snadné, ale díky pokročilé technologii a optice už to možné je.
Jen stále na něco čekáme. A tak se v noci vyskytují ve městech místa, kde je intenzita větší než předepisují normy pro denní osvětlení v pracovních prostorech! Proč? Protože si to můžeme dovolit! Světlo a elektřina jsou totiž příliš levné. Nikoho moc netrápí účty za elektřinu, neboť kdyby tomu tak bylo, určitě by se světlem více šetřilo.
Jsou místa a města, kde se používá výbojkové osvětlení na bázi vysokotlakých sodíkových výbojek a poměrně dobrá regulace, která snižuje intenzitu i na méně než 30% maximální hodnoty. Je to příklad, že to jde a šlo to i s poměrně komplikovanými světelnými zdroji. LED zdroje jsou mnohem jednodušší na regulaci a umožňují snížení výkonu prakticky na nulu bez jakéhokoliv poškození, naopak, při regulaci se jejich životnost výrazně zvyšuje. Nebylo by tedy těžké regulaci zavést jako běžnou funkci.
Noční osvětlení by mělo být pouze výsadou z nutnosti, nikoli automatickým právem. Stále je třeba mít na paměti, že nesvítíme jenom pro lidi, ale že sdílíme noční prostor s dalšími živočichy i rostlinami. I tráva má právo na relaxaci a odpočinek. Nebo snad ne?
Světlo je naší velkou výsadou, ale nemělo by být vymahatelným právem!
Je od člověka velmi egoistické se povyšovat nad vše živé a přizpůsobovat prostředí jen pro jeho momentální krátkodobé a krátkozraké zájmy. Zejména v situaci, kdy je na konci potravinového řetězce, který závisí na všem ostatním tedy i na hmyzu! Neumíme vyrábět jídlo synteticky a i kdyby tomu tak bylo, neumíme ho vyrábět pro vše živé!
Světlo je naší velkou výsadou, ale nemělo by být vymahatelným právem. Jedině člověk se umí soudit s člověkem! Žádný jiný biologický organizmus to dělat nebude. Ale neznamená to, že bez žalobce není soudce! U soudu už nyní sedíme, neboť vše co děláme se podepisuje na okolním prostředí, ve kterém žijeme a rozsudek se píše v reálném čase.
Už nyní trpíme tím, že se nemůžeme řádně vyspat, řada civilizačních nemocí souvisí s nedostatkem tmy a poruchami spánku a ten je narušován nevhodným světlem a to nejen z veřejného osvětlení, ale i špatně aplikovaného osvětlení vnitřního. Všeobecné povědomí bude vyžadovat ještě léta vzdělávání a mnoho příkladů z praxe, aby lidé lépe pochopili, co Bůh myslel tím oddělením světla od tmy a dnem a nocí.
Ekologie je komplexní mix položek, jejichž provázanost zatím neumíme ani zcela přesně popsat ale máme dost důkazů k tomu, že světlo je jedním z klíčových pilířů fungování života tak jak ho známe, podobně jako třeba voda, jejíž problematika se již dostává do popředí zájmu veřejnosti i oficiálních institucí.
U světla ta situace zatím není vnímána tak dramaticky, ale pokud má být dosaženo uspokojivých výsledků v oblasti globální ekologie, tak budeme muset při vyvažování priorit najít cestu i k otázkám využívání umělého osvětlení ve prospěch udržitelného života na planetě.
Foto: ilustrační/ Pixabay
Máte dotazy či připomínky?
Napištenám,
vaše názory nás zajímají.
Tento portál tvoříme společně.
Komentáře