Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Na pomezí Vysočiny a jižní Moravy vznikne vodárenské propojení za půl miliardy

| zdroj: Kraj Vysočina0

waterworks-4099766_640
zdroj: pixabay

Čtyři klíčoví hráči českého vodárenství spojili síly v jednom z nejrozsáhlejších projektů propojování vodárenských soustav na pomezí Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Slavnostním podpisem smluv 9. dubna 2025 odstartovala realizace projektu s názvem Propojení skupinového vodovodu Žďársko – ÚV Vír a Vírského oblastního vodovodu. Hlavním cílem je stabilní zásobování pitnou vodou v regionu, a to s využitím kapacity úpravny vody Švařec.

V rámci projektu dojde k propojení skupinového vodovodu Žďársko s Vírským oblastním vodovodem, jedná se tedy propojení žďárské a brněnské vodárenské soustavy. „Projekt řeší především stabilitu zásobování pitnou vodou z vodní nádrže Vír, která má dostatečnou kapacitu a je významným zdrojem surové vody,“ přiblížil předseda představenstva VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI Jindřich Král.

Vodu z nádrže Vír pro oblast Bystřicka upravují v úpravně vody Vír, která patří Svazu vodovodů a kanalizací Žďár. Objekt i samotné technologie potřebují modernizaci, které by podle odhadů přesáhly 700 milionů korun. Jako nejefektivnější řešení bylo vyhodnoceno využití úpravny vody Švařec, která slouží brněnské vodárenské soustavě, leží jen sedm kilometrů od Víru a má dostatečnou kapacitu pro zásobování části Žďárska. Vlastníkem zařízení ve Švařci je Vírský oblastní vodovod, provoz zajišťují Brněnské vodárny a kanalizace.

Tento projekt byl nakonec vyhodnocen jako nejoptimálnější a v současné době se slavnostním podpisem smlouvy o vzájemné spolupráci v rámci projektu propojení SV Žďársko – ÚV Vír a VOV zahajuje jeho realizační část.

Do projektu, který je výjimečný tím, že propojuje investiční i provozní záměry hned několika subjektů, vstupují Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko a Vírský oblastní vodovod jako vlastníci vodohospodářské infrastruktury, a Brněnské vodárny a kanalizace a VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST jako provozovatelé.

Společný projekt zahrnuje výstavbu ztvrzovací stanice, nový přívodní vodovodní řad, který propojí obě úpravny, nové čerpací stanice a rozšíření několika vodojemů včetně úprav technologie. Celkové náklady dosáhnou přibližně 500 milionů korun.
Byla již dokončena dokumentace pro územní rozhodnutí a jsou zajišťovány souhlasy vlastníků.

„Děláme počáteční kroky k dlouhodobému zajištění pitné vody nejen pro Žďársko, ale pro oblast v nadregionálním měřítku. Jsme na začátku projekčních prací, nyní probíhají složitá a náročná jednání s vlastníky pozemků, na kterých bude vodovodní přivaděč umístěn. Zároveň byl zahájen inženýrskogeologický průzkum budoucí trasy přivaděče. Území údolí řeky Svratky mezi úpravnou vody Vír a Švařec není geologicky jednoduché území, jsou zde písky, štěrky, vápence, svory i pararuly.

Souběžně s inženýrskogeologickým průzkumem jsme zahájili i biologický průzkum, kdy musíme zajistit pozorování a vyhodnocení druhů fauny a flóry v období jarního, letního a podzimního aspektu. Paralelně bude probíhat na trase přivaděče také dendrologický průzkum. Na projektovou dokumentaci se nám na začátku roku 2025 podařila získat dotace z Národního plánu obnovy, avšak podmínkou proplacení dotace je zajištění stavebního povolení v téměř šibeničním termínu, do června 2026. Náklady na projektovou dokumentaci dosáhnou téměř 20 milionů korun.

Musím zde poděkovat našemu provozovateli, VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI, divizi Žďár nad Sázavou, která s námi na projektu spolupracuje a jejíž zaměstnanci se významnou měrou podílí na jednání s vlastníky pozemků a na zajištění inženýrské činnosti projektu,“ uvedl k projektu Martin Horák, místopředseda předsednictva SVK Žďársko a starosta města Bystřice nad Pernštejnem.

„Vírský oblastní vodovod vyslyšel žádosti jednoho ze svých členů, Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko, a snažil se ve spolupráci s provozovateli najít východisko z problematické situace v oblasti dodávky pitné vody pro obyvatele v Kraji Vysočina. Výsledkem dlouhodobých jednání a hledání nejvýhodnějšího řešení není jen podpis smlouvy o vzájemné spolupráci, ale především zahájení faktických úkonů na realizaci samotného projektu,“ doplnil Vladimír Šmerda, předseda představenstva VOV, s. m. o.

„Brněnské vodárny a kanalizace jsou provozovatelem vodohospodářské infrastruktury Vírského oblastního vodovodu, to znamená úpravny vody Švařec a dálkového přivaděče. Jsme rádi, že se účastníme tohoto strategického projektu a můžeme společně zajistit využití kapacity ÚV Švařec pro výrobu kvalitní pitné vody i pro obyvatele Žďárska,“ uvedl předseda představenstva Brněnských vodáren a kanalizací, Daniel Struž.

 „Projekt je unikátní vzájemnou symbiózou mnoha dotčených subjektů, protože většinou se u vodohospodářských projektů jedná o investici jednoho vlastníka za přispění provozovatele,“ zdůraznil význam jedinečného projektu Jindřich Král z VODÁRENSKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI.

Projekt propojení skupinového vodovodu Žďársko s úpravnou vody Vír patří mezi jedno z 33 navržených opatření ve Studii proveditelnosti – Propojování vodárenských soustav Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina, která byla dokončena v závěru června roku 2024. Tato studie navrhuje přibližně 575 km nových vodovodních propojení vodárenských soustav a v Kraji Vysočina máme navržených 13 klíčových opatření, jejichž realizace by si vyžádala cca 5,8 miliard korun.

„Proto se oba kraje – Jihomoravský i Vysočina obrátily na Komisi Rady Asociace krajů ČR pro životní prostředí a energetiku s prosbou o podporu vytvoření dotačního titulu na úrovni ústředních orgánů k podpoře vodohospodářské infrastruktury. Chápeme finanční náročnost projektu Propojení skupinového vodovodu Žďársko – ÚV Vír a Vírského oblastního vodovodu. Proto budeme za oba kraje apelovat na ministerstvo, aby vytvořilo dotační titul, který by pomohl s realizací výše uvedeného projektu,“ uzavřel Pavel Řehoř, radní Kraje Vysočina pro oblast vodního a lesního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj
ZEVO Písek
Logo SKS
Meva