Výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu před vydatnými srážkami a povodňovými jevy před sedmi měsíci předeslaly živelní pohromu, která v půli září zaplavila Ostravu. Jednotlivé složky integrovaného záchranného systému posílily nasazení sil a prostředků, byla aktivována povodňová komise, posléze krizový štáb města a započalo kontinuální informování veřejnosti, jak se v situaci povodní chovat bezpečně a ochránit životy, zdraví, majetek.
Krátké ohlédnutí za přírodní katastrofou obsáhl i dokumentární pořad „Povodeň v Ostravě 2024,“ který vznikl v součinnosti TV POLAR a statutárního města Ostravy. Dokument byl zhlédnut prvními diváky ve středu 9. dubna 2025 v ostravském Minikině Centra kultury a vzdělávání. Primátor statutárního města Ostrava Jan Dohnal poté poděkoval přítomným zástupcům IZS, městských i neziskových organizací za nasazení a pomoc při zdolávání této mimořádné situace. Zájemci mohou dokumentární pořad sledovat také ve vysílání TV Polar v pátek 11. dubna v 18.35 hodin, případně v repríze 21.35 hodin téhož dne a následně též prostřednictvím sociálních sítí města.
„Bezprostředně poté, co se díky masivnímu nasazení složek integrovaného záchranného systému a součinnosti mnoha subjektů i jednotlivců podařilo uchránit lidského životy a po opadnutí vody situaci stabilizovat, bylo zapotřebí započít s obnovou území. Za situací se teď ohlížíme po víc než půl roce, abychom znovu poděkovali všem, kteří pomohli situaci řešit, ať už se jednalo o organizace či jednotlivce. Krom obnovy území jsme v uplynulých týdnech přistoupili také k analýzám některých postupů či opatření, abychom eliminovali případné následky dalších možných povodní. Realizována tak byla například měření hrází specializovanou firmou. Současně je připravováno vymezení území, pro které bude platit stavební uzávěra a další,“ konstatoval Jan Dohnal, primátor města Ostravy.
Evakuovány ze svých obydlí byly stovky lidí, v prvních hodinách bylo zapotřebí řešit nouzové ubytování, zabezpečit stravování, základní potraviny či balenou vodu nebo hygienické a dezinfekční prostředky i základní ošacení. Město ale také řešilo pořízení pytlů a písku pro stavby protipovodňových hrází, nákup vysoušečů, odvoz a likvidaci povodňového odpadu, demoliční práce, odvoz sutě či provizorní opravy komunikací či mostních provizorií, deratizaci a dezinsekci, zabezpečení svahových nestabilit či čerpání vody ze zatopených oblastí a budov. Náklady jen v těchto vyjmenovaných položkách přesáhly 36 milionů korun.
Povodeň zasáhla i dva ostravské domovy pro seniory, evakuováno bylo 198 klientů, povodňové škody jen v těchto dvou zařízeních jsou nyní specifikovány v částce přesahující 93 milionů korun. Do současnosti je stravování klientů, kteří se již vrátili zpět do domovů, zajišťováno externími dodavateli, pokračují práce na obnově obou zařízení.
Zapotřebí bylo zajištění dočasného dopravního značení, odstranění nánosů bahna z komunikací, vpustí, údržba mostů a lávek, zprovoznění řadičů světelného signalizačního zařízení, údržba veřejného osvětlení a kolektorů, výměna zatopeného parkovacího sytému. Plánována je rekonstrukce mostu Nad Porubkou přes Porubku, opevnění opěry u lávky u loděnice, opravy mostů a lávek v rámci údržby (opevnění opěr, opravy opevnění koryt potoků pod mostními objekty a opravy zábradlí na více mostech a lávkách pro pěší). Pokračovat budou opravy veřejného osvětlení, realizovány byly opravy světelného signalizačního zařízení. Tady se škody odhadují ve výši 60 milionů korun.
„Po celou dobu povodní se podařilo zachovat zásobování obyvatel pitnou vodou. Prioritou města bylo obnovení provozu Ústřední čistírny odpadních vod, rozsah škod byl vyčíslen ve výši 500 milionů korun bez DPH. Díky společnému úsilí města, Ostravských vodáren a kanalizací i dodavatelských firem se podařilo obnovit mechanické čištění na počátku roku 2025, biologické čištění bylo zprovozněno letos v březnu. Stejně tak se podařilo zrekonstruovat a obnovit po půl roce rovněž provoz ostravského Reuse centra. V provozu jsou i všechny sběrné dvory.
Na skládku OZO Ostrava v Hrušově bylo vloni navezeno 17 900 tun povodňových odpadů. Vzhledem k tomu, že každoročně se zde ukládá okolo 90 tisíc tun odpadu, činí toto navýšení zhruba jednu pětinu ročního návozu a životnost skládky se tudíž zkrátila. Akce Ukliďme Česko jsme vloni cílili k pomoci a úklidu přímo ve vodou značně zasažené Nové Vsi, letos jsme úklid realizovali na březích Opavy, další úklid pozemků podél řek i dalších lokalit s povodňovým odpadem na území městaje připravován. Předpokládáme financování ve výši 12 milionů korun,“ dodává Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí.
Povodeň však zasáhla i další vodohospodářské stavby, šest čerpacích stanic odpadních vod, kanalizační síť, tady jsou škody odhadovány ve výši 60 milionů korun bez DPH. Je zapotřebí opravit také mlatový chodník, vybudovaný před povodní v revitalizovaném území břehu Ostravice pod City Campusem. Další škody vznikly také v třebovickém útulku. O některé „útulkáčky“ se postarali dobrovolníci, jiní byli v prvních hodinách evakuováni do patra objektu a po celou dobu se o ně starali zaměstnanci útulku.
I práce na obnově útulku pokračují, geologickým průzkumem bylo zjištěno, že v důsledku povodní došlo ke zvýšenému proudění podzemní vody, bylo proto zapotřebí jiného stavebně konstrukčního řešení technologických požadavků v podobě mikropilot. Vybudován bude i nový chodník o výměře 30 m² a nový plot. Náklady rekonstrukce se v důsledku povodní navýšily o dva miliony korun.
Komentáře