Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Středočeský kraj připravil nejlepší EPC projekt roku 2020

| zdroj: Středočeský kraj0

aktuality.jpg
zdroj: Středočeský kraj

Vítězem jubilejního desátého ročníku soutěže o Nejlepší připravovaný energetický úsporný projekt se stal Středočeský kraj, druhé místo připadlo Okresnímu soudu Plzeň město a třetí příčku obsadila Městská část Praha 7. Čestné uznání bylo uděleno projektu v Českém statistickém úřadu v Brně a městu Chabařovice. Vyhlašovatelem soutěže je Asociace poskytovatelů energetických služeb.

Zástupcům Středočeského kraje bylo 23. 9. 2021 v Galerii Malostranské Besedy v Praze předáno ocenění za první místo nejlépe připraveného energeticky úsporného projektu řešeného metodou energetických služeb se zárukou úspor (EPC) v roce 2020. Tím byl vyhodnocen projekt pro hlavní budovu Krajského úřadu Středočeského kraje. Odborná porota ve složení zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu ČR,  Šance pro budovy a Svazu moderní energetiky ocenila technicky komplexní řešení, a především skvělý poměr investice a úspor. Energeticky úsporný projekt pro krajský úřad je první ze tří pilotních projektů EPC spolufinancovaných z Operačního programu životní prostředí, které tento největší kraj v ČR nyní připravuje k zahájení realizace. Po nich by měly následovat desítky dalších, na kterých usilovně pracuje 5 vysoutěžených odborných poradenských týmů. Příprava těchto projektů je podporována z programu ELENA Evropské investiční banky.

Mezi hlavní energetická opatření, která přispějí k energeticky úspornější budově krajského úřadu, patří zateplení stropní konstrukce, opatření na otopné soustavě (regulace podružných topných rozdělovačů/sběračů a regulace na otopných tělesech), úprava přípravy teplé vody, výměna zdroje tepla a výměna osvětlení za úsporná LED svítidla. Také budou osazena měřidla pro automatický dálkový odečet spotřeby energie. Zakomponování tohoto SMART řešení je vyžadováno v souvislosti se zaváděním systému energetického managementu Středočeského kraje.

Celková úspora emisí CO2 by se díky tomu měla pohybovat kolem 245 tun ročně, což je snížení stávající úrovně o 24 %. Realizací energetických opatření zároveň dojde ke snížení celkové spotřeby energie o 21 %. Náklady na realizaci projektu ve výši 20,6 mil. Kč zahrnují náklady na energetická opatření i na zajištění energetického managementu po dobu 10 let. Veškerá energetická opatření by měla být provedena do konce roku 2022.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj