Středočeský kraj podpoří péči o více než tisíc středočeských stromů

| zdroj: Středočeský kraj0

nikola-jovanovic-OBok3F8buKY-unsplash
zdroj: unsplash.com

Výsadba nových stromů přispívá k lepšímu životnímu prostředí v obcích, důležitá je však i následná péče o stromy. Kromě pravidelné zálivky se jedná třeba o výchovný řez či opravy kůlů a kotvení. Stromy nejen zlepšují ovzduší, ale také pomáhají zadržovat vodu a vyrovnávat teplotní extrémy. Obce mohou žádat o částku 1 500 Kč na péči o jeden vysazený strom. Krajští radní schválili rozdělení 1,9 milionů korun mezi 13 obcí.

O finanční dar na péči o nově vysazené stromy mohou žádat obce, které vysadily stromy za peníze z veřejných zdrojů.  Peníze jsou vyhrazené ve Středočeském Fondu životního prostředí a zemědělství v rámci tematického zadání Výsadba stromů.

Zájem obcí nás těší. Tentokrát finanční podpora ve výši 1,9 milionu korun míří do 13 obcí napříč krajem. Jedná se například o Studeněves, Lhotku, Pšovlky čiMěšice. Celkem tak bude podpořena péče o téměř 1300 stromů,“ upřesnila radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková.

Pro letošní rok byl fond pro žadatele otevřen 1. března a žádosti mohou obce podávat průběžně až do 30. září 2024.