Blahobyt je u konce a my stále více porovnáváme náklady na prosté živobytí. Vytápění odpadem zdánlivě řeší domácnostem otázky „čím topit“ a „jak se levně zbavit odpadu“. Toto jednání pochopitelně není v souladu se zákonem, a navíc nám může způsobit řadu obtíží.
Poškození kotle
Kotle na tuhá paliva nejsou stavěny na dlouhodobé působení některých látek, které při spalování odpadů vznikají. Odpad hoří nerovnoměrně a je těžké udržet žádoucí průběh hoření. K vážnému poškození kotle může dojít při nárazově zvyšované teplotě.
Chlor obsažený v některých složkách odpadu vyvolává korozi. Nedokonalé spalování způsobuje špatný tah a zanášení spalinových cest. Používání odpadu namísto doporučeného paliva ovlivňuje výkon kotle a snižuje jeho životnost.
Domácnost pálí odpad za zcela jiných podmínek než spalovna
Domovní kotel nikdy nedokážete rozpálit do takové teploty, při jaké se spaluje odpad ve spalovnách. Spalovny mají navíc účinná filtrační zařízení a podléhají velmi přísným kontrolám. Proto není totéž, když se rozhodnete spalovat odpad ve svém kotli na tuhá paliva. Kromě již uvedené možnosti poškození kotle riskujete navíc závažné zdravotní následky.
Vliv látek uvolňujících se při hoření na zdravotní stav člověka
Podle práce A. N. Garcíi a spol z roku 2003 byl PET spalován za modelových podmínek nedokonalého spalování. Výsledky: spáleno 73 % obsaženého uhlíku na oxidy uhlíku, z toho pak 13,4 % na oxid uhelnatý (toxický), 15,6 % na těkavé uhlovodíky (methan, ethen, benzen, toluen) a 2,9 % na PAH (polycyklické aromatické uhlovodíky). Mezi těkavé uhlovodíky se řadí i karcinogenní benzen (67 mg/kg spáleného PET), mezi PAH jsou karcinogeny (např. benzo(a)pyren v množství 30 mg/kg). /Zdroj: ekolist
Při spalování PVC se tvoří dioxiny a sloučeniny chlóru, spalováním polystyrenu vzniká jedovatý styren. Chemicky ošetřené či natřené dřevo uvolňuje při spalování dioxiny a formaldehyd, nápojové kartony zase chlororganické látky a těžké kovy. Těžké kovy rovněž unikají při pálení barevných časopisů či letáků. Při spalování starých oděvů vzniká čpavek a prudce jedovatý kyanovodík.
Co mohou způsobit
Oxid uhelnatý se váže se na červené krvinky místo kyslíku. Působí na srdce a cévní a nervový systém. Ve vysokých koncentracích je smrtelný.
Dioxiny jsou karcinogenní, poškozují imunitní a hormonální systém, způsobují poruchy metabolismu.
Benzen má negativní vliv na krev. Může vést k anémii či leukémii. Jde o prokázaný lidský karcinogen.
Benz(a)pyren ohrožuje zdravý vývoj dítěte během těhotenství. Způsobuje podráždění nebo až popálení kůže. Je rakovinotvorný.
Jednoznačně vyčíslit konkrétní dopady na zdraví člověka nelze. Vždy záleží mimo jiné na tom, jaký druh odpadu se spaluje, na jeho množství a na podmínkách hoření. Rizika stoupají se zvyšující se koncentrací škodlivin a s délkou působení.
Komentáře