Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Slovensko čelí žalobě. Nečistí dostatečně své komunální odpadní vody

| zdroj: voda-portal.sk0

6359024323_fd5c73d5b9_c
zdroj: flickr.com

Porušujete směrnici o čištění městských odpadních vod,“ říká Evropská komise. Infringement spustila už před lety, k nápravě nedošlo.

Zatímco revidovaná směrnice o čištění městských odpadních vod ve schváleném znění během příštích let podmínky pro čištění odpadních vod ještě zpřísní, Slovensko neplní ani její současné požadavky. Problém se táhne už léta.

Evropská komise se proto po opakovaných apelech a roky trvajícím „infringementu“ rozhodla pro poslední krok. 16. prosince postoupila věc Soudnímu dvoru EU. Právním krokem Komise pro porušování směrnice o čištění městských odpadních vod už přitom Slovensko čelí i v jiném samostatném případě.

Směrnice vyžaduje čištění

Evropská komise včera informovala, že rozhodla o postoupení případu Slovenska Soudnímu dvoru Evropské unie, protože země podle jejího názoru plně nesplnila povinnosti týkající se jímání a čištění vod stanovené ve směrnici o čištění městských odpadních vod (směrnice 91/271/EHS).

Směrnice vyžaduje, aby se v zájmu ochrany životního prostředí městské odpadní vody před vypuštěním do životního prostředí jímaly a čistily. odpadní vody mohou ohrozit lidské zdraví a znečistit jezera, řeky, půdu či podzemní vody.

Členské státy EU jsou podle směrnice o čištění městských odpadních vod povinny zajistit, aby voda vypouštěná z čistíren provozovaných v aglomeracích minimálně s 2 000 obyvateli (resp. EO – ekvivalentními obyvateli) splňovala alespoň kritéria sekundárního čištění, tedy čištění organické hmoty v městských odpadních vodách před tím, než se vypustí do životního prostředí.

Kromě toho platí, že pokud aglomerace svou odpadní vodu vypouští do citlivé oblasti, musí zajistit její důkladnější čištění než jen sekundární.

Slovensko se k budování potřebné infrastruktury zavázalo již při svém vstupu do EU. Smlouva o přistoupení stanovila dvě průběžné lhůty pro splnění požadavků, a to 31. prosinec 2010 a 31. prosinec 2012. Konečná lhůta pro to, aby Slovensko splnilo směrnici o úpravě odpadní vody. uplynula 31. prosince 2015. Země však požadavky neplní dosud - tedy ani o devět let později.

Chybí sekundární čištění. Nejen..

Případ, který má nyní na stole Soudní dvůr EU se týká celkem 25 aglomerací na Slovensku, které nesplňují požadavky směrnice o čištění městských odpadních vod.

Slovensko podle Komise v 17 z těchto aglomerací nezabezpečilo sekundární čištění odpadních vod před tím, než se vypustí do životního prostředí. V devíti aglomeracích se neprovádí žádná dodatečná biologická úprava komunální odpadní vody zahrnující odstranění dusíku anebo fosforu. V jedné aglomeraci se vyskytují oba tyto problémy.

V únoru 2017 Komise zaslala Slovensku formální výzvu, po které v listopadu 2019 následovalo odůvodněné stanovisko. Navzdory určitému pokroku slovenské orgány ještě nevyřešily problémy v plné míře. Komise dospěla k závěru, že úsilí slovenských orgánů zatím nebylo dostatečné, a proto věc Slovenska postupuje Soudnímu dvoru.

Dostali jste peníze, připomíná Brusel

Aktuální žaloba, které Slovensko čelí před Soudním dvorem EU, však není prvním případem týkajícím se porušování směrnice o čištění městských odpadních vod.

Komise připomíná, že v současnosti proti Slovensku probíhají již dva postupy v případě nesplnění povinnosti v souvislosti s nesprávným uplatňováním směrnice.

Druhý případ, který začal v roce 2021, se týká souladu s předpisy po uplynutí konečné lhůty 31. prosince 2015.

Aktuální postoupení věci soudu se vztahuje na povinnosti, které Slovensko mělo splnit do průběžných lhůt stanovených ve Smlouvě o přistoupení, tedy do 31. prosince 2010 a do 31. prosince 2012. Případy jsou od sebe zcela odděleny.“

Evropská komise také připomíná, že Slovensku se mimo jiné i pomocí spolufinancování ze zdrojů EU od zahájení tzv. infringementů podařilo dosáhnout souladu s pravidly ve více aglomeracích. „Jak však ukazují ​​statistiky o odkanalizování, pokrok se děje pomalu. Evropské unie,“ odůvodnila Komise své rozhodnutí.

Dodržování směrnice je sice v první řadě odpovědností vnitrostátních orgánů, Slovensko však prostřednictvím projektů politiky soudržnosti profituje z nezanedbatelného financování z prostředků EU,“ uzavírá Komise.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj