Poradna_obrazek_canva.png
Katalog odpadů

Slovenské obce se spojily, aby postavily společnou kanalizaci

| autor: Martina Jandusova0

kanalizace

Dobrovolné svazky vytváří obce nejenom v rámci odpadového hospodářství. Čtyři obce ze Slovenska se sdružily kvůli výstavbě kanalizace za 25 milionů eur.

Kanalizace není na Slovensku stále ve všech obcích běžným standardem, jelikož většina z nich k ní není připojena. Ačkoliv na budování kanalizací směřují rozsáhlé investice, infrastruktura přibývá pomalu. Každoročně řádově pouze o jednotky obcí.

Nejnižší dostupnost kanalizace se objevuje v obcích Banskobystrického, Košického, Trenčínského a Nitranského kraje. Nejnižší míra připojení v rámci celého Slovenska je v okrese Trebišov.

Právě v Trenčínském kraji čtyři obce dospěly k rozhodnutí, že bude výhodné společně investovat do výstavby kanalizační sítě. Obce vytvořily družstvo a záměr na stavbu předložily do procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Rozpočet celého projektu by se měl vyšplhat přibližně na 25 milionů eur.

Napojí se na město

Do projektu, který vybuduje kanalizační síť pro odvádění splaškových odpadních vod, se zapojila obec Dežerice, Bobot, Horňany a Motešice u města Bánovce nad Bebravou v Trenčínském kraji. Obce vytvořily družstvo s názvem Nadobecná kanalizace Machnáč, které je objednatelem i investorem stavby.

V záměru obce popisují, jak vypadá současný stav, který lze shrnout jako nedostačující. Není zde vybudována žádna kanalizační síť, splaškové vody jsou zachycovány lokálně v žumpách, které jsou ale mnohdy netěsné a likvidovány jsou odvozem na nejbližší vyhovující ČOV nebo vývozem na pole. Některé domácnosti z novější výstavby mají vybudovány domovní ČOV.

Cílem záměru je odvádět odpadní vody novou kanalizační sítí, která bude napojená na stávající síť nedalekého města Bánovce nad Bebravou a vyústí v ČOV města. Čistírna, kterou provozuje Západoslovenská vodárenská společnost, nedávno prošla rekonstrukcí, při které se počítalo s výhledovým napojením okolních obcí.

ČOV disponuje po rekonstrukci kapacitou 26 378 ekvivalentních obyvatel (EO). Počet obyvatel obcí, kteří se na kanalizační síť napojí, je v současnosti 2 975. Pro rok 2050 se ale počítá s napojením 3 505 obyvatel.

Investiční náklady na vybudování nové kanalizační sítě se v projektu odhadují na 25 milionů eur (asi 635 mil. Kč). Výstavba by měla být zahájena v roce 2026, s tím, že by měla být v následujícím roce dokončena.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Vodárenství
Sovak
Zdravá města
Wasten
JRK
SKS
Ecobat
Nadace Partnerství
Adapterra Awards
Teplárna ČB
EkoWATT
Solární asociace
AKU-BAT
I-tec
SmVaK Ostrava
Energie AG
Den malých obcí
Denios
PSAS
Rema
K-tech Komunální technika
Meva a.s.
EKO-KOM
ČEVAK
Povodí Vltavy
SRVO
Bert
ORGREZ
Nevajgluj