„Dobrou zprávou nejen pro náš kraj je, že se pravděpodobně nenaplní predikce týkající se šíření kůrovce na území našeho kraje. Proti loňskému roku jsme na 185 procentech, což je však i podle zástupců Ministerstva zemědělství relativně dobré s tím, že nárůst se zpomalil. Nejpostiženější jsou nadále lokality Svitavska, Moravskotřebovska a Nasavrk. Dobrou zprávou je naopak plánovaná sadba dvou milionů kusů stromů s tím, že 16 procent tvoří smrky,“ sdělil hejtman Martin Netolický.
Řeč byla také o vyhlášených krajských dotačních programech. „I přes avizované změny ve struktuře krajských dotačních titulů nechceme škrtat ani v rámci dotací pro vlastníky lesů na odstraňování kůrovcového dřeva a oplocenky. V případě oplocenek máme v tuto chvíli žádosti za šest milionů korun, které budou jednoznačně plně pokryté,“ uvedl hejtman. „Dotační titul je vyhlášen pro malé vlastníky lesů do 50 hektarů. Součástí jsou prostředky pro obce, jako zřizovatele jednotek dobrovolných hasičů, kteří se mohou do likvidace kůrovcového dřeva zapojit. Zde máme souhrnně žádosti za přibližně 300 tisíc korun a žadatelé mají možnost se o podporu z krajského rozpočtu hlásit až do konce září,“ řekl krajský radní pro oblast životního prostředí zemědělství a venkova Václav Kroutil.
Vzhledem k tomu, že součástí štábu jsou také zástupci Českého hydrometeorologického ústavu, byla řeč také a aktuální meteorologické situaci. „Podle ČHMU byl v Pardubickém kraji červen teplotně o čtyři stupně nižší v porovnání s loňským rokem. Co se týká srážkového úhrnu, tak ten byl za červen dvou až trojnásobně vyšší než je dlouhodobý průměr a pohyboval se od 180 do 260 milimetrů. Například v Pardubicích se pohybujeme na 205 milimetrech, což je nejvyšší úhrn srážek za celou historii pozorování,“ řekl hejtman Martin Netolický s tím, že meteorologové neočekávají v nejbližší době teploty nad 30 stupňů.
Foto: zdroj Pardubický kraj
Komentáře