Od začátku ledna do konce února mají původci odpadu každoroční ohlašovací povinnost. Jedná se o podání Ročního hlášení o produkci a nakládání s odpady s dopadem na životní prostředí.
„Týká se těch, kteří překračují stanovený limit 600 kg nebezpečného nebo 100 tun ostatního odpadu za předcházející rok. Jde například o provozovatele zařízení ke sběru a zpracování autovraků i elektroodpadů, stavební a opravárenské firmy, řemeslníky, lékaře, školy, obce a další,“ říká náměstkyně primátorky Zuzana Kudláčková.
Odbor ochrany životního prostředí českobudějovického magistrátu je správcem odpadové evidence za správní obvod s rozšířenou působností pro 79 obcí. „Data původce posílá elektronicky na ISPOP, my je potom stahujeme, ověřujeme, zajišťujeme opravy, následné kontroly a celkovou správu. Vloni bylo podáno 1752 hlášení,“ uvedla Martina Růžičková z odboru ochrany životního prostředí.
ISPOP je integrovaný systém plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí. Byl zřízen na základě zákona č. 25/2008 Sb., o integrovaném registru znečišťování životního prostředí a o integrovaném systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí a o změně některých zákonů. Zřizovatelem ISPOP je Ministerstvo životního prostředí ČR.
Komentáře