Marek Síbrt pracuje ve vodárenství a zároveň má rád toulky přírodou. I díky spojení těchto dvou aktivit vznikla kniha Putování za vodou plné dobrodružství. Můžete se zde inspirovat až 90 výlety s vodní tematikou. Proč kniha vznikla a jak vnímá vodní díla poučený laik?
Co Vás vedlo k napsání knihy?
Pracovat na knize jsem začal v roce 2020 těsně před tím, než naši zemi zasáhla první vlna pandemie onemocnění COVID-19. Ta také do značné míry práce na ní pozastavila. Pandemie s sebou přinesla řadu restriktivních opatření, jejichž součástí bylo v některých obdobích také omezení pohybu. Na výlety k vodě a cestování po naší zemi dle svých přání a aspirací jsme byli nuceni v daných obdobích z mnoha důvodů zapomenout.
Znovu jsem se do psaní pustil v momentě, kdy se s blížícím jarem roku 2022 zdálo, že pandemie nás opouští a nový typ koronaviru se v nějaké formě stává součástí našich životů, s níž se musíme umět naučit žít a vypořádat. Prakticky všichni unaveni předchozími dvěma lety věřili tomu, že nastává období, kdy se život minimálně v našem civilizačním okruhu vrací do normálu.
Změna byla bohužel rychlejší a brutálnější, než kdokoliv i přes dlouhotrvající napětí v regionu očekával. Na konci února přišel agresivní vpád ruských vojsk na Ukrajinu .Válka přinesla už v prvních dnech tisíce obětí z řad vojáků na obou stranách, ale především ukrajinských civilistů, a statisíce lidí prchajících z Ukrajiny do zemí Evropské unie. V této atmosféře jsem knihu, která má být o příjemných, zajímavých a veselých věcech, jež nám mají přinášet potěšení a radost, dokončoval.
Jsem rád, že jsem se nevzdal, překonal svou lenost, všechny související komplikace a práci s nejistým výsledkem, který je mi od počátku zřejmý, dokončil. Naše země a její vodní přírodní krásy, ale také výsledky technického umu a práce našich stavitelů vodohospodářů si to zaslouží.
Můžete nám ji trochu představit, komu je určena?
Cílem je zvednout ty, kteří v sobě cítí touhu objevovat krásná místa spojená jakýmkoliv způsobem s vodou, z gaučů a pohodlí domova. Přesvědčit je, že by měli vyrazit je prozkoumat, protože je čeká řada nezapomenutelných zážitků a dojmů z míst, o jejichž existenci třeba ani neměli tušení.
Kniha nakonec vypadá poněkud jinak, než jsem zpočátku zamýšlel. Je rozsáhlejší, obsahuje větší množství tipů, kam je dle mého názoru zajímavé k vodě vyrazit, než jsem měl původně v plánu. Není konzistentně turistická, protože v řadě případů je spíše sumářem působivých míst spojených s vodou, v té které části naší země, než typicky výletnickou příručkou s itinerářem daných tras. Různým regionům naší země je také věnována rozdílná pozornost. Není v tom primární záměr. Prostě jsou popsána místa, která jsem měl možnost navštívit a přišlo mi zajímavé o nich podat zprávu a předložit je jako možnou variantu místa, které stojí za to navštívit.
Váš vztah k vodě však není jen rekreační, pro Vás je voda koníčkem i profesí. Jsou tyto zájmy a cíle v souladu nebo jste někdy musel řešit rozpor mezi vodou „rekreační“ a vodohospodářským zájmem?
Myslím, že se obě stránky spíše doplňují. Samozřejmě tím, že ve vodárenství pracuji, se na některá především technická vodohospodářská díla dívám poněkud jinak – řekněme z pozice poučeného laika. Ale nic to nemění na tom, že nadále zůstávám přesvědčen o tom, že mnoho míst má zůstat přírodě a vodě jako její nedílné součásti a nemají být technicky upravována – hraniční meandry Odry jsou jedním z těchto případů, nebo před řadou let úvahy o vybudování nádrži Čučice, kvůli němuž by zaniklo úžasné údolí Oslavy, jsou příkladem druhým. Doba poroučení větru, dešti musí být minulostí a musíme hledat jiné cesty, jak se k vodě v krajině chovat. A díky tomu budeme mít možnost u vody a s vodou zažít řadu dobrodružství a krásných chvil.
Kde knihu koupit
Na platformě Hithit lze zakoupit e-knihu za 200 Kč i tištěnou knihu za 350 Kč. Na výběr je mnoho dalších variant včetně výletů za vodou v doprovodu autora. Odkaz najdete zde.
Komentáře